Dny NATO navštívilo 90 tisíc lidí. Nedělní program pokazilo počasí

17. září 2017  8:53,  aktualizováno  17:36
Nedělním programem skončily Dny NATO v Ostravě. Fandové letecké techniky marně očekávali start aerobatické skupiny Saudi Hawks ze Saúdské Arábie, jejich vystoupení však muselo být zrušeno kvůli dešti a oblačnosti. Nedělní část programu navštívilo 25 tisíc lidí. Dohromady tak Dny NATO vidělo 90 tisíc návštěvníků.  
Dny NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Dny NATO v Ostravě Ukázka 7. mechanizované brigády Vězeňská služba České republiky Motocyklová jednotka Hradní stráže před kanadským strojem CF-18 Výstřel z tanku T-72M4 CZ Poslední let Tu-154 slovenské vládní letky Obrněnec Ascod patří mezi kandidáty na přezbrojení české armády Aktivní zálohy na Dnech NATO v Ostravě Airbus A319 slovenské vládní letky

Počasí se v Ostravě v noci na neděli zhoršilo, už ráno proto hlavní organizační štáb rozhodl o omezení letového programu. Dopoledne tak diváci mohli zhlédnout především pozemní ukázky, do nichž se ale zapojily i vrtulníky. V té době ještě organizátoři doufali, že by se vystoupení největších hvězd letošního ročníku skupiny Saudi Hawks mohl uskutečnit v pozdějších hodinách.

Ve dvanáct hodin byl však nedělní letecký program definitivně zrušen. „Jedinou letovou ukázkou mimo vrtulníky bude průlet SPN s letouny Airbus 319 a Tu-154. Vzhledem k počasí nepůjde o dynamickou ukázku, ale o přiblížení a přistání za pravidel letu podle přístrojů,“ okomentoval změny letový ředitel Dnů NATO Jaroslav Míka.

Podrobná on-line reportáž

Nedělní dění se od toho sobotního příliš nelišilo. I druhý víkendový den se na ploše Letiště Leoše Janáčka objevil modernizovaný pancéřovaný tank T-72M4CZ, pro nějž je příznačná vysoká manévrovací schopnost v terénu, nebo jednotka Hradní stráže, která předvedla ukázku čestného doprovodu prezidenta a nejvyšších představitelů cizích států při oficiálních návštěvách.

Společný zásah předvedli čeští a němečtí celníci, během kterého zastavili pachatele pašujícího lihoviny. Vězeňská služba pak podle skutečné události zinscenovala útěk vězně z výrobní zóny věznice pomocí zásobovacího vozila a jeho zadržení zásahovým týmem.

Fotografie

Dny NATO v Ostravě
Obrněnec Ascod patří mezi kandidáty na přezbrojení české armády
Výstřel z tanku T-72M4 CZ
Motocyklová jednotka Hradní stráže před kanadským strojem CF-18

O strategicky umístěný most, jenž byl důležitou přístupovou a zásobovací trasu, rovnou dvakrát bojovaly jednotky 7. mechanizované brigády.

Nedělního slavnostního zahájení program se zúčastnil předseda Sněmovny Jan Hamáček, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor Ostravy Tomáš Macura. Během neděle však Mošnov navštívili i další politici, například předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebo lídr ODS Petr Fiala.

Sobotní program vidělo v areálu mošnovského letiště přes 65 tisíc diváků. Dohromady tak Dny NATO vidělo 90 tisíc návštěvníků. Navzdory nepříznivému počasí mohli návštěvníci vidět prakticky všechny naplánované ukázky na zemi i ve vzduchu. Až na několik drobností.

Kvůli operačním povinnostem nakonec nepřiletěl německý transportní letoun A-400M, který byl v posledních hodinách před odletem do Ostravy odvolán na humanitární misi do karibské oblasti postižené hurikánem Irma.

Zrušeno v sobotu bylo kvůli závadě na brzdách také premiérové vystoupení letounu Lansen švédské historické letky.

inc, iDNES, mpa natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.