Američtí obři dosedli v Ostravě. Budou lákadlem Dnů NATO

11. září 2017  13:34
Hned tři americké těžkotonážní letouny dosedly v pondělí po poledni na dráhu mošnovského letiště. Strategické bombardéry B-1B Lancer a B-52H Stratofortress. Budou patřit k lákadlům nadcházejících víkendových Dnů NATO v Ostravě. Doplňuje je ještě létající tanker KC-135 Stratotanker.  
Americký bombardér B-1B Lancer na mošnovským letištěm | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Americký bombardér B-52H Stratofortress na mošnovským letištěm Americký bombardér B-52H Stratofortress na mošnovským letištěm Americký bombardér B-52H Stratofortress na mošnovským letištěm Americký bombardér B-1B Lancer na mošnovským letištěm Americký bombardér B-1B Lancer na mošnovským letištěm Novináři čekají na přílet amerických bombardérů do Ostravy Americký bombardér B-1B Lancer na mošnovským letištěm Americký bombardér B-1B Lancer na mošnovském letišti Americké bombardéry B-52 (vzadu) a B-1 v Ostravě

Dvojice bombardérů kvůli nepříznivé předpovědi počasí na úterý přiletěla ze základny v britském Fairfordu raději o den dříve. Třetí obr v podobě létajícího tankeru KC-135 dorazil později odpoledne.

„Důvodem je nepříznivá předpověď počasí na úterý, která přistání může zkomplikovat,“ uvedl Zbyněk Pavlačík ze sdružení Jagello 2000, které Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR organizuje.

Dny NATO

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 16. a 17. září. Účast dosud potvrdilo 17 zemí a NATO. Vstup na akci je zdarma.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co má k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Divácký rekord v návštěvnosti je 225 tisíc návštěvníků. Loni kvůli nepřízni počasí program vidělo 130 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

Spojené státy mají letos v Ostravě silnou účast. Po roce budou na mošnovském letišti opět k vidění dva ze tří typů současných amerických bombardérů, schopných nést i jaderné zbraně. Nadzvukový „neviditelný“ B-1B Lancer při své loňské premiéře dominoval statickým ukázkám. Legendární B-52H Stratofortress se už za několik let své účasti stal pomyslnou ikonou akce.

„Tyto stroje se na veřejných akcích společně ukazují velmi vzácně, je proto zcela unikátní, že je bude možné takto u nás vidět dva roky po sobě,“ konstatoval Pavlačík. Oba letouny se zároveň v těchto týdnech v Česku účastní cvičení Ample Strike.

Na základně ve Fairfordu v Anglii jsou americké stroje nasazeny v rámci balíčku na posílení americké přítomnosti v Evropě a odstrašení Ruska. Díky tomu, že nemusely absolvovat transatlantický let, dorazily v relativně v malém rozestupu.

Oba stroje náleží k 307. bombardovacímu křídlu Air Force Reserve. Starší B-52H Stratofortress se na mošnovském letišti ukazuje už pošesté. Novější B-1B Lancer podruhé. Stroj s měnitelnou geometrií křídel byl původně vyvinut v osmdesátých letech 20. století k provádění jaderných útoků na území Sovětského svazu.

Dnes tvoří společně s bombardéry B-2 a B-52 páteř amerického strategického letectva. Nasazen byl v bojových operacích v Iráku, Afghánistánu nebo Sýrii. Ve výzbroji se s ním počítá minimálně do roku 2040.

Konstrukce letounu je převážně ze slitin hliníku a titanu. U letounu je přitom využita technologie „stealth“. Upravené vstupy motorů a nátěr pohlcující radarové záření. Na celém světě existují jen tři typy nadzvukových strategických bombardérů. Dva vlastní ruské letectvo, jeden pak americké. Výhodou letounů je vysoká rychlost, kterou při operacích dokážou vyvinout.

Fotografie

Americký bombardér B-1 v Ostravě
Americké bombardéry B-52 (vzadu) a B-1 v Ostravě
Novináři čekají na přílet amerických bombardérů do Ostravy
Americký bombardér B-52H Stratofortress na mošnovským letištěm

Dvousettunový „starší bratříček“ B-52 dnes patří již mezi legendární stroje, symboly studené války. Původně byl určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek, včetně jaderného útoku. V americkém letectvu slouží už od roku 1955, tedy přes 60 let.

Bombardér se na mošnovském letišti představil poprvé v roce 2010 a od té doby se účastnil každoročně až do roku 2012, kdy dorazily dokonce dva stroje a jeden z nich se předvedl mimořádně divákům i v letové ukázce.

I přes relativní stáří jinak nadčasového stroje se však o vyřazení B-52 ze služby zatím neuvažuje. Naopak americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti až do roku 2040 či 2045. V současnosti je B-52 používán pro různé druhy misí, stroje byly nasazeny například v obou válkách v Zálivu nebo v operacích v Afghánistánu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.