natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Běloruský azyl pro wagnerovské žoldáky rychle ožívá, potvrzují satelity

  1. července 2023  13:35
  Dlouho nevyužívaná běloruská vojenská základna Tseľ v posledních dnech rychle ožívá. Právě tam má vznikat nové „azylové“ zázemí pro žoldáky ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenije Prigožina po pokusu o vojenskou vzpouru a tažení na Moskvu z minulého víkendu. Nebývale velký pohyb potvrdila analýza satelitních snímků české společnosti SpaceKnow.  

  Nepoužívaná běloruská vojenská základna Tseľ poblíž města Asipovičy v Mohylevské oblasti, kde zřejmě vzniká tábor pro žoldáky Wagnerovy skupiny. Analýza snímku z 27. června odhalila nebývalou aktivitu. | foto: SpaceKnow

  Rozsáhlý vojenský komplex Tseľ poblíž města Asipovičy v Mohylevské oblasti leží nedaleko dálnice M5 z Minsku do Homelu s do roku 2016 sloužil elitní běloruské 465. raketové brigádě, která jako jediná měla výzbroji taktické balistické rakety Iskander.

  Od přestěhování jednotky byla základna prakticky nevyužívaná. Pár automobilů, minimální pohyb. Až do minulého týdne, kdy se o místě začalo hovořit jako o možném novém „útočišti“ pro jednotky ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti Jevgenije Prigožina po vojenské vzpouře a tažení žoldáků na Moskvu z minulého víkendu. Základnu měl wagnerovcům nabídnout běloruský diktátor Alexandr Lukašenko.

  Relativní klid na nevyužité základně asi 130 kilometrů od Minsku panoval až do úterý 27. června. Pak základna nebývale ožila. Jde o stejný den, kdy mělo v Bělorusku přistát Prigožnovo soukromé letadlo a jeho přítomnost v zemi potvrdil sám Lukašenko.

  Komerčně dostupné satelitní snímky, ačkoliv pouze ve středním rozlišení, v tu dobu odhalily v oblasti velký pohyb. Potvrdila to analýza, kterou pro natoaktual.cz exkluzivně zpracovala oceňovaná česká technologická společnost SpaceKnow, jejíž unikátní aplikace pro obrazové zpravodajství IMINT (Imagery Intelligence) dokáže prostřednictvím satelitních dat sledovat rozsáhlé oblasti prakticky kdekoliv na světě a analyzovat, co se v nich děje.

  Nepoužívaná běloruská vojenská základna Tseľ poblíž města Asipovičy v Mohylevské oblasti, kde zřejmě vzniká tábor pro žoldáky Wagnerovy skupiny. Analýza snímku z 27. června odhalila nebývalou aktivitu.

  Infrastruktura na nepoužívané běloruské vojenské základně Tseľ poblíž města Asipovičy na snímku z 15. června 2023. Aktivita v komplexu byla v té době minimální.

  Na nepoužívané základně podle analýzy během pár dní vyrostl vojenský tábor. Už 26. června analýza SpaceKnow zaznamenala pohyb.

  Za nový domov pro wagnerovce místo předtím označil také nezávislý ruský portál Vjorstka. Podle něj základna dokáže pojmout až 8 tisíc mužů. V oblasti má běloruská armáda několik cvičišť a muničních skladů.

  Zatím není jasné, zda a kolik wagnerovců se do Běloruska už přesunulo a ještě přesune. Lukašenko naznačil, že wagnerovci mohou posloužit při výcviku jeho vlastní armády a jednotky žoldáků označil za „nejpřipravenější v ruské armádě“. Wagnerovci by se podle Lukašenka měli s běloruskými vojáky podělit o své zkušenosti z bojů.

  „Pokud k nám jejich velitelé přijedou, pomohou nám. Mají zkušenosti. Byli v první linii, v útočných oddílech. Řeknou nám, co je teď důležité. Budou hovořit o zbraních: jaké dobře fungovaly a jaké nikoliv. A také o taktice, jak útočit, jak se bránit, prohlásil Lukašenko.

  V klíčové dny bylo nad oblastí stále zataženo a během krátké „díry“ v oblačnosti stihly místo vyfotit jen satelity ze středním rozlišením. To se změnilo až v pátek, kdy nejnovější snímek ve vysokém rozlišení získala britská BBC.

  Záběr jasně ukázal, že na místě vznikl během pár dní rozlehlý tábor, čítající nejméně 300 staveb podobných stanům. BBC upozornila, že předchozí snímek z 15. června žádnou takovou viditelnou strukturu neodhalil.

  Uspořádání, rozměry i barva jsou přitom velmi podobné jako u jiných vojenských táborů, které úřady v Rusku a Bělorusku nechaly postavit od počátku roku 2022, tedy krátce před začátkem ruské invaze na Ukrajinu.

  Ukrajinská pohraniční stráž podle svého mluvčího zatím nezaznamenala, že by v Bělorusku prokazatelně vznikaly tábory pro ruské žoldnéře, takovou variantu ale nevyloučila. Situaci v sousední zemi ale také aktivně sleduje ukrajinská rozvědka.

  Její šéf Kyrylo Budanov připustil, že v Bělorusku je zřejmě zatím jen hrstka wagnerovců a masivní stěhování jednotek žoldáků se podle jeho slov neplánuje. Vznikající tábor má podle něj sloužit k logistickým účelům pro operace Wagnerovy skupiny v zámoří, tedy především v Africe.

  Obavy z přítomnosti ruských žoldáků v Bělorusku ale vyjádřilo Polsko. Varšava proto zvýší vojenskou přítomnost a rozšíří zabezpečení podél hranice s Běloruskem, avizoval podle polské zpravodajské stanice TVN24 místopředseda vlády a předseda vládnoucí strany PiS Jarosław Kaczyński.

  Rozhodnutí je podle něj přímou reakcí na přesun wagnerovců do Běloruska. „Wagnerovci tam jsou. Podle údajů, které v tuto chvíli máme, by to mohlo být kolem 8 000 vojáků,“ řekl.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media