natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Hromadný výsadek zaplní nebe. Výsadkáři se snesou na Dny NATO v Ostravě

  12. září 2019  15:03
  Na čtyři desítky českých a polských výsadkářů připravují historicky první společný hromadný bojový seskok na veřejnosti. Na blížících se Dnech NATO v Ostravě tak chtějí připomenout spojenectví obou zemí i největší výsadkovou operaci v dějinách. Víkendový program na Mošnově pak slibuje dohromady 70 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.  

  Výsadkáři | foto: AČR

  Pravidelní návštěvníci Dnů NATO v Ostravě sice už znají seskoky výsadkářů s vlajkami účastnických zemí. Většinou z vrtulníku v rámci slavnostního zahájení nebo zakončení programu. Hromadný seskok českých a polských výsadkářů přímo před diváky ale bude výjimečný.

  DNY NATO

  Devatenáctý ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 21. a 22. září. Účast potvrdilo 17 zemí. Vstup na akci je zdarma.

  Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Loni byl vyrovnán rekord v návštěvnosti - 225 tisíc diváků.

  Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

  „Půjde o historický první společný seskok příslušníků české a polské armády a výjimečný bude i svým rozsahem a specifickým provedením. Vojáky do vzduchu vynesou letouny CASA, jedna polská a jedna česká, které při vypouštění výsadkářů poletí v ose letištní dráhy,“ popsal Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci na mošnovském letišti o víkendu 21. až 22. září organizuje.

  Na čtyřicet příslušníků 43. výsadkového praporu z Chrudimi a jednotky AGAT polských speciálních sil chce takto připomenout 20 let spojenectví obou států v Severoatlantické alianci i 75. výročí největší výsadkové akce v dějinách - operace „Overlord“ v Normandii za druhé světové války, při které se na padácích tehdy sneslo na francouzské území na 24 tisíc spojeneckých vojáků.

  Přes 16 hodin programu a 70 ukázek

  Letošní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě a nejvýznamnější veřejnou akci v celé České republice zaměřenou na připomenutí vstupu do NATO a vzniku Severoatlantické aliance. Celkem šestnáctihodinový program pak nabídne 70 dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi.

  Fotografie

  Finská skupina Midnight Hawks
  Švýcarský PC-7 Team
  Francouzská akrobatická skupina Patrouille de France na strojích Alpha Jet
  Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

  iDNES ve spolupráci s natoaktual.cz připravuje z programu obou víkendových dnů živý přenos.

  Speciálním partnerským státem devatenáctého ročníku je Rumunsko, jež se představí s premiérovou leteckou i pozemní technikou. V letových ukázkách představí stíhací MiG-21, cvičný letoun IAR-99 Soim a vrtulník IAR-330 Puma.

  Pozemní technika bude zastoupena hlavním bojovým tankem TR-85 Bizon, kolovým obrněným transportérem Piranha III nebo samohybným protiletadlovým systémem Gepard.

  Rumunský tank Bizon se také zapojí do společné ukázky s českou armádou. Rozsáhlou prezentaci záchranářské techniky pak chystá rumunské ministerstvo vnitra.

  Blížící se Dny NATO nabídnou premiéru hned tří akrobatických skupin

  Diváci se mohou podle organizátorů také těšit na premiérová vystoupení hned tří akrobatických týmů – francouzské skupiny Patrouille de France, finských Midnight Hawks a švýcarské skupiny PC-7 Team. Poprvé se na akci bude prezentovat pozemní obrněná technika čtyř zahraničních zemí.

  Letištní plochu zaplní celkově více než 100 letounů a vrtulníků a desítky kusů pozemní techniky. Poprvé na veřejnosti se představí nový letoun L-39NG z produkce generálního partnera akce Aero Vodochody.

  „Spolupráce českého letectva s domácím leteckým průmyslem je samozřejmostí, a tak mne těší, že budeme moci poprvé vidět letoun, který v brzké budoucnosti české Vzdušné síly zařadí do své výzbroje,“ uvedl velitel Vzdušných sil Petr Hromek.

  Návštěvníci také budou mít první možnost vidět zblízka společně americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které mají v českém letectvu nahradit dosluhující bitevníky Mi-24/35.

  Německo vyšle do Ostravy tank Leopard 2, bojové vozidlo Puma a obrněný kolový transportér Boxer. Sestavu zahraniční pozemní techniky doplní také Spojené státy, které předvedou tank M1 Abrams, bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley a kolovým obrněný transportér Stryker.

  Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

  Přímo z USA na Dny NATO zamíří již tradičně obří letouny - bombardér B-52 Stratofortress, létající tanker KC-135 Stratotanker a transportní letoun C-5M SuperGalaxy.

  V rámci Dnů NATO do Ostravy se uskuteční rovněž oficiální setkání velitelů vzdušných sil ze států Visegrádské skupiny a společné jednání plánují také ministři obrany V4.

  „Každým rokem si díky přehlídce připomínáme, jak důležitá je úloha našich záchranářů, policistů, vojáků a všech, díky kterým se můžeme cítit bezpečně,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)