USA vyslaly do Evropy strategické bombardéry, den po Obamově slibu

5. června 2014  20:35
Pouhý den po oznámení prezidenta Baracka Obamy o navýšení americké vojenské přítomnosti v Evropě vyslalo velitelství strategického jaderného letectva přes oceán trojici bombardérů B-52 Stratofortress. Letouny schopné nést nukleární zbraně se zapojí do spojeneckých cvičení nad Evropou z britské základny ve Fairfordu.  
Americký bombardér B-52 přistává na mošnovském letišti | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz
galerie Přistání amerického bombardéru B-52 Americký bombardér B-52 Americký  bombardér B-52 v letové ukázce Americký  bombardér B-52 v letové ukázce Americký bombardéry B-52 v Ostravě Americký bombardér B-52 v Ostravě Americký bombardér B-52 v Ostravě Americký bombardér B-52 v Ostravě Americký bombardér B-52 v Ostravě

"Během tohoto nasazení, které potrvá zhruba dva týdny, budou těžké bombardéry provádět cvičné lety a poskytnou posádkám příležitost ke zdokonalení dovedností v několika klíčových operačních setech a k seznámení se s leteckými základnami a operacemi v regionu," uvádí se v oficiální zprávě amerického velitelství Air Force Global Strike, které řídí strategické jaderné letectvo celých USA

B-52

Loni uplynulo 60 let od okamžiku, kdy první letoun B-52 odstartoval z letiště nedaleko Seattlu ke svému prvnímu letu.

Letoun byl původně určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek.

Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice.

Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney TF33-P-3/103 a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach. Do výzbroje patří mimo jiné i jaderné zbraně - v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety. 

Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě 90 těchto strojů.

O vyřazení B-52 ze služby se zatím neuvažuje. Naopak americké vzdušné síly plánují provoz těchto letounů díky jejich spolehlivosti až do roku 2040 či 2045.

Tři letouny B-52 přistály na britské základně ve Fairfordu ve středu. Tedy pouhý den poté, co prezident Barack Obama oznámil vzhledem k ukrajinské krizi a chování Ruska posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě a především na východní hranici NATO.

Dva stroje pocházejí ze základny Barksdale v Louisianě a jeden stroj přiletěl ze základny Minot v Severní Dakotě. Posádky se mají zapojit do celé řady cvičných misí s americkými a spojeneckými jednotkami v Evropě. 

Kromě toho se mají také 7. června ve francouzském Graignes zúčastnit oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii. 

Z britských ostrovů americké strategické bombardéry operovaly naposledy v roce 2003 během druhé války proti režimu Saddáma Husajna v Iráku.

"Nasazení strategických bombardérů poskytuje neocenitelnou příležitost posílit a zlepšit interoperabilitu s našimi spojenci a partnery," uvedl admirál Cecil Haney, šéf amerického velitelství STRATCOM, zodpovědného za veškeré globální operace americké armády. 

Podobné výcvikové mise strategických sil jsou podle něj běžné a "dávají prezidentovi USA celou škálu možností, jak pružně reagovat v případě ochrany nějakého státu nebo spojenců a partnerů". Americké velitesltví však upozornilo, že v tomto případě americké stroje přiletěly přes oceán nevyzbrojeny.

.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.