Moskva vyslala další tisíce vojáků k Ukrajině, varoval Rasmussen

19. června 2014  14:05,  aktualizováno  14:53
Severoatlantická aliance zaznamenala rozmísťování dalších tisíců ruských vojáků poblíž ukrajinských hranic. Podle generálního tajemníka NATO Anderse Fogh Rasmussena si tak Moskva nechává v oblasti síly pro případnou další intervenci.  
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | foto: NATO Photos

"Sledujeme teď nové shromažďování ruských vojáků podél ukrajinské hranice. Bylo zde rozmístěno nejméně dalších několik tisíc příslušníků ruské armády," citovala šéfa Aliance agentura Reuters.

Rasmussen, který je na návštěvě Londýna, to vzhledem k nedávnému stažení většiny ruských sil od ukrajinských hranic označil za "politováníhodný krok zpět". Moskva si tak podle něj zřejmě nechává otevřenou možnost další intervence na Ukrajině.

"Mezinárodní společenství bude muset tvrdě zareagovat, pokud Rusko bude dále zasahovat do dění na Ukrajině," prohlásil. Znamenalo by to podle něj zavedení dalších ekonomických sankcí vůči Rusku, které "by měly velmi škodlivý dopad na ruskou ekonomiku".

NATO chce hrát klíčovou roli

Rasmussen přijel do Londýna v rámci své cesty po členských zemích před zářijovým summitem NATO ve Walesu. Při té příležitosti také vystoupil s projevem v prestižním "Chatham House" - britském Královském institutu mezinárodních vztahů, aby nastínil další směřování Aliance v nejbližších letech.

"Aliance odolala zkouškám studené války a vytvořila bezpečné prostředí, které umožnilo Evropské unii se rozvíjet. A NATO bude i nadále hrát klíčovou roli v zajištění bezpečnosti našich národů a v pomoci udržovat bezpečný svět," prohlásil Rasmussen.

Připomněl, že to byl právě Londýn, kde po pádu komunismu v Evropě poprvé sešli představitelé Aliance a začali umazávat "divize evropském kontinentu".

NATO podle něj nyní stojí před dalším historickým zlomem. "Svět, který jsme pomáhali budovat po skončení studené války je napadán. Různými způsoby a z různých směrů," řekl Rasmussen v souvislostí s ruskou anexi Krymu.

Afghánistán, obrana a schopnosti

Ruska agrese proti Ukrajině je podle něj pokusem o přepsání mezinárodních pravidel a obnovení sféry vlivu. "Volba je jasná. Buď necháme světový řád, který je základem naší svobody, bezpečnosti a prosperity, obnažený. Nebo budeme pokračovat, aby byl silnější," dodal.

Blížící se summit ve Walesu by podle něj měl dát v této souvislosti jasnou odpověď. Tu Rasmussen vidí ve třech hlavních bodech - zodpovědném dokončení bojové mise v Afghánistánu, posílení kolektivní obrany NATO a schopnostech působit v celosvětovém měřítku.

"Základním posláním NATO je i nadále bránit naše občany. Ale v dnešním nepředvídatelném bezpečnostním prostředí, nemůžeme zůstat jednorozměrnou Aliancí. Musíme být připraveni reagovat a jednat rychle - kdykoliv a kdekoliv je potřeba," konstatoval.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.