Strategický bombardér přelétal na poloostrovem, provedl v doprovodu letounů F-15K Slam Eagle nízký průlet nad základnou v Osanu a vrátil se zpět na Andersenovu leteckou základnu na Guamu. Podle amerického velení šlo o přímou reakci na nedávný údajný test severokorejské vodíkové bomby.
B-52 StratofortressPrvní prototyp vzlétl v roce 1952.Stroj od firmy Boeing má délku přes 49 metrů a rozpětí více než 56 metrů. Unese až 31 tun různé munice. Vybaven je osmi motory Pratt & Whitney a létá vysokou podzvukovou rychlostí 0,86 mach. Letoun byl původně určen k bombardování nepřítele z vysokých výšek. Do výzbroje patří mimo jiné ijaderné zbraně- v době studené války tyto stroje neustále držely jadernou pohotovost pro případ nutnosti okamžité jaderné odvety. Z celkových 744 vyrobených kusů zůstává ve službě v americkém letectvu ještě několik desítek. |
„Byla to demonstrace platnosti amerického závazku vůči našim spojencům v Jižní Koreji, v Japonsku, a k obraně amerického vlasti,“ uvedl velitel amerických sil v Pacifiku Harry B. Harris. Severokorejský jaderný test je podle jeho slov „do očí bijícím porušením mezinárodních závazků“.
KLDR počátkem ledna uvedla, že poprvé vyzkoušela vlastní miniaturizovanou vodíkovou bombu. Pro Pchjongjang by v pořadí čtvrtá jaderná zkouška znamenala pokrok ve vývoji zbraní hromadného ničení. Test ale zatím nebyl potvrzen, odborníci po celém světě jsou k prohlášení KLDR velmi skeptičtí.
Spojené státy proto vyslaly z letecké základny na japonské Okinawě do oblasti průzkumné letouny, aby pátraly po místu údajného testu a známkách radiace.
Přelety strategických bombardérů jsou podobným krokem USA jako na jaře roku 2013, kdy KLDR provedla předchozí jaderný test. Američané tehdy nejdříve vyslaly stroje B-52 Stratofortress a poté i „neviditelné“ bombardéry B-2 Spirit.
Později vyslali do oblasti nejmodernější bojové stroje Raptor a také systémy protiraketové obrany. Severní Korea pak v reakci Spojeným státům hrozila jaderným útokem.
„Úzká vojenská spolupráce mezi Spojenými státy a Korejskou republikou zajišťuje, že jsme připraveni reagovat kdykoliv,“ konstatoval velitel amerických sil v Koreji Curtis Scaparrotti.
Fotografie |
Oznámení Severní Koreje, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu, vyvolává reakce světových mocností už týden. Test odsoudily sousední státy i západní mocnosti. Prezident Spojených států Barack Obama se dohodl s představiteli Jižní Koreje a Japonska, že je třeba na akci KLDR společně odpovědět.
Rada bezpečnosti severokorejský test označila za „jasnou hrozbu světovému míru a bezpečnosti.“ Podobně reagovala i Severoatlantická aliance. „Odsuzuji KLDR za vývoj jejího jaderného programu i za její výhrůžnou rétoriku,“ řekl generální tajemník NATO Jens Stolteneberg.
Severní Korea by podle něj měla respektovat mezinárodní závazky, přestat vyvíjet jaderné zbraně a měla by se zapojit do rozhovorů o zákazu jaderných zbraní.