natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • Dny NATO 2020 online

 • Východ Evropy pomůže střežit proslulá americká kavalerie

  14. srpna 2014  20:05
  Spojené státy připravují střídání jednotek rozmístěných ve východní Evropě v reakci na ruskou anexi Krymu. Výsadkáře mají v pobaltských republikách a v Polsku nyní vystřídat kavaleristé z proslulé 1. jízdní divize.  
  Brigáda „Ironhorse“ 1. jízdní divize americké armády | foto: U.S. Army

  Střídání jednotek, které Spojené státy vyslaly v dubnu do Pobaltí a do Polska pro uklidnění spojenců po ruské anexi Krymu, potvrdil mluvčí Pentagonu Steve Warren.

  Na 600 vojáků ze 173. výsadkové brigády vystřídá stejný počet kavaleristů z brigády "Ironhorse" proslulé 1. jízdní divize z texaského Fort Hood.

  "Přivezou s sebou vybavení včetně bojových vozidel pěchoty, obrněných vozidel a transportérů, tanků M-1, podpůrného a dalšího vybavení jednotek americké kavalérie," uvedl Warren.

  Jednotka už je v Evropě a zapojila se velkých manévrů v Německu. Stejně jako výsadkáři budou kavaleristé s technikou rozmístění v Polsku, Litvě, Lotyšsku a Estonsku a zapojí se do série cvičení v rámci operace "Atlantic Resolve". Tu spustily USA v reakci na ruskou anexi Krymu a ukrajinskou krizi, aby ujistily spojence na východní hranici NATO, že jsou připraveny je v případě ohrožení bránit.

  Americké jednotky by takto měly rotovat vždy po třech měsících minimálně do konce letošního roku.

  Prastará 1. jízdní divize, označovaná také jako "First Team" (První tým) patří mezi nejstarší a nejslavnější jednotky americké armády. Založena byla v roce 1921 ve Fort Hood v Texasu, ale její kořeny sahají do období před občanskou válkou.

  Jednotka prošla prakticky všemi konflikty moderní historie. Od druhé světové války v Tichomoří, přes Koreu a Vietnam až po operaci Pouštní bouře v Perském zálivu v roce 1991 nebo misi v Bosně a Hercegovině.

  Vojáci 1. brigády "Ironhorse", která je součástí jízdní divize, byli také součástí prvních oddílů vysazených během invaze v Afghánistánu po teroristických útocích na USA v roce 2001. Operovali i v Iráku a byli jedni z posledních, kteří zemi s ukončením mise v roce 2011 opouštěli.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu