natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vláda posílá pro zraněné Ukrajince dva armádní letecké speciály

  26. února 2014  17:11
  Česká vláda vyšle ve čtvrtek na Ukrajinu dva armádní letouny. Do Česka přepraví 24 ukrajinských občanů, kteří utrpěli vážná zranění během krvavých pouličních násilností v metropoli Kyjevě. Léčit se budou ve čtyřech českých nemocnicích.  

  Leton C-295M CASA českých vzdušných sil | foto: Armáda ČR

  "Jedná se o pacienty, kteří byli nejčastěji zraněni během bojů a střetů, ke kterým docházelo mezi ukrajinskými policejními silami a demonstranty, zejména v Kyjevě," uvedl po středečním jednání vlády premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

  Na pomoc v rámci takzvaného programu MEDEVAC vyčlenila vláda 10 milionů korun. Zraněné na místě vytipovali pracovníci humanitární organizace Člověk v tísni. Počet zraněných, kteří budou převezení k léčení do Česka, nemusí být konečný.

  Armáda pro ně ve čtvrtek vypraví dva speciály - transportní stroj Casa i velký Airbus A-319. Oba letouny totiž mohou být velmi rychle speciálně upraveny pro převoz pacientů na lůžkách. S pacienty se do Česka vrátí ještě ve čtvrtek kolem sedmé hodiny večer.

  "Jde o pacienty opravdu ve velmi těžkém zdravotním stavu. Poranění jsou vesměs velmi závažná, někdy až kritická. Jde o mnohočetné průstřely, jde o pacienty, kteří jsou ochrnutí, s průstřely orgánů, se zraněními lebky a podobně," konstatoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

  Na léčbě se podle něj budou podílet čtyři pražské nemocnice. Zranění hlavy má ošetřovat nemocnice na Karlově náměstí, poraněním břicha a končetin nemocnice v Motole, střelná poranění bude mít na starosti Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích a o popáleniny se postará vinohradská nemocnice.

  Němeček rovněž upozornil, že státní nemocnice by rovněž měly ze svých rezerv uvolnit část zdravotnického materiálu, který posléze poslouží jako humanitární pomoc pro Ukrajinu.

  V souvislosti s Ukrajinou vláda ve středu rovněž rozhodla, že chce mít v budoucnu jasnou dlouhodobou koncepci vůči této zemi. Podle premiéra Sobotky by Česká republika měla hrát aktivní roli v procesu sbližování Ukrajiny a Evropské unie a kabinet připraví strategii dlouhodobé spolupráce s Ukrajinou. Dokument má připravit ministerstvo zahraničí.

  Protesty proti režimu prorusky orientovaného prezidenta Viktora Janukovyče propukly už před třemi měsíci. V listopadu Janukovyč odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií a naopak se rozhodl ještě více přiklonit k Rusku, které slíbilo Kyjevu půjčku na záchranu ukrajinských financí.

  Při pouličních bitvách mezi protivládními demonstranty a policií v centru Kyjeva zabito nejméně 88 lidí. Janukovyč v pátek uprchl z Kyjeva a parlament ho v sobotu zbavil funkce. Nové úřady na Janukovyče vydaly zatykač kvůli podezření z podílu na hromadných vraždách civilistů. Poslanci chtějí sesazeného prezidenta hnát k zodpovědnosti před mezinárodní trestní tribunál.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media