Armáda převezla do Česka 27 Ukrajinců, zraněných během násilností v Kyjevě

28. února 2014  4:11
Celkem 27 zraněných lidí z ukrajinského Kyjeva převezly ve čvrtek dva armádní speciály do Prahy. V rámci programu MEDEVAC budou léčeni v České republice. Jde většinou o velmi vážná zranění, která utrpěli během násilností v ukrajinské metropoli minulý týden.  
Přílet zraněných Ukrajinců do Prahy armádním speciálem (27. únoira 2014) | foto: AČR

Jako první se do Prahy dostal větší Airbus A-319 před osmou večer se 17 pacienty. Transportní CASA s další desítkou zraněných pak dosedla na letiště ve Kbelích po půl jedenácté večer.

Na místě už čekaly na pacienty sanitky i vojenský vrtulník pro převoz nejvážnějších případů. Ten také postupně transportoval dva pacienty přímo do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Další ranění byli převezeni sanitkami do Fakultní nemocnice Motol, Ústřední vojenské nemocnice a Všeobecné fakultní nemocnice.

Šlo o jednu z nejnáročnějších evakuačních operací v historii české armády. Hromadný převoz takového počtu zraněných s těžkými poraněními od střelných až po popáleniny se dosud ještě neuskutečnil.

"Strategickou evakuaci nikdy nepodceňujeme, máme s ní spoustu zkušeností například z převozu těžce zraněných vojáků ze zahraničních operací nebo našich občanů z Chorvatska," uvedl po přistání strojů zástupce náčelníka generálního štábu Aleš Opata.

O zraněné se během letu staral desetičlenný speciální tým armádních zdravotníků a lékařů. "Jsou to všechno těžká zranění, převážně střelná poranění hlavy, průstřely plic a střelná zranění břicha, vážná zranění končetin, otevřené komplikované fraktury. Pacientům jsme museli na místě zavést infuze, nasadit antibiotika, tišící prostředky a připravit je pro letecký transport," popsal události chirurg Michal Mareček, který týmu velel.

Ukrajinci stráví v Česku nejméně několik týdnů. Ukrajince pro převoz na místě v minulých dnech vytipovával šestičlenný tým humanitární organizace Člověk v tísni. V Praze by se měli léčit zejména lidé mladšího a středního věku. Nejmladšímu je 17 let a hrozí mu amputace nohy.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.