natoaktual.cz

Putin zahájil plný útok. Ukrajina je ve válce

24. února 2022  7:38,  aktualizováno  9:44
Ruský prezident Vladimir Putin zahájil nad ránem plnohodnotnou invazi na Ukrajinu. Podle šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kuleby, čelí raketovým a leteckým úderům ukrajinská města včetně Kyjeva. Ukrajina vyhlásila válečný stav. Svět odsuzuje ruskou agresi.  

Dým po sérii výbuchů v ukrajinském Charkově | foto: @Osinttechnical

Zhruba v 5:00 hodin místního času (3:00 SEČ) napadly ruské jednotky hranici Ukrajiny, informovala ukrajinská média.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko útočí na ukrajinskou vojenskou infrastrukturu. Obyvatele vyzval, aby zůstávali doma a nepropadali panice. Předtím svolal bezpečnostní radu státu. „Bez paniky, jsme silní, jsme připraveni na všechno, zvítězíme,“ citovala agentura Unian ukrajinského prezidenta. Zelenskyj doplnil, že o situaci hovořil s americkým prezidentem Joem Bidenem.

Ostřelování bylo zaznamenáno v Luhanské, Sumské, Charkovské, Černihovské a Žytomyrské oblasti. Ukrajina uzavřela svůj vzdušný prostor pro civilní lety kvůli vysokému riziku nebezpečí. Letecké společnosti dostaly varování, že by měly zastavit přelety nad územím země kvůli riziku možného sestřelení nebo kybernetického útoku.

„Putin právě zahájil rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Mírumilovná ukrajinská města jsou pod palbou. Jedná se o agresivní válku. Ukrajina se bude bránit a zvítězí. Svět může a musí Putina zastavit. Čas jednat je nyní,“ uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba

Ukrajinské agentury hlásí raketové a letecké útoky na vojenské základny po celé zemi včetně Kyjeva.

Ukrajinský parlament ráno schválil prezidentský dekret o válečném stavu. To dává ukrajinským úřadům rozsáhlé pravomoci včetně zavedení zákazu vycházení nebo využití pracovních sil k obranným účelům.

Ruský prezident Vladimir Putin v televizním projevu předtím varoval, že na jakýkoliv pokus ze zahraničí zasahovat do jednání Rusko okamžitě odpoví. Vyzval ukrajinské vojáky, aby okamžitě složili zbraně a vrátili se domů.

„Spravedlnost a pravda je na ruské straně,“ prohlásil s tím, že by neměl nikdo pochybovat o tom, že přímé napadení Ruska by vedlo pro jakéhokoli potenciálního agresora k jeho porážce a hrozivým důsledkům. Za cíl operace, kterou nařídil, označil „ochranu lidi, kteří byli vystaveni šikaně a genocidě posledních osm let“. Jak dodal, bude usilovat o „demilitarizaci a denacifikaci“ Ukrajiny.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že žádné raketové, letecké ani dělostřelecké údery proti ukrajinským městům nepodniká, uvedla agentura RIA Novosti.

NATO svolalo mimořádnou schůzku

„Prezidente Putine, ve jménu lidskosti, stáhněte své vojáky zpět do Ruska. Tento konflikt musí okamžitě skončit,“ vyzval generální tajením OSN Antonio Guterres.

Ruský útok bezprostředně odsoudil americký prezident Joe Biden. „Za smrt a zkázu, kterou tento útok přinese, je zodpovědné pouze Rusko a Spojené státy a jejich spojenci a partneři budou reagovat jednotně a rozhodně. Svět požene Rusko k odpovědnosti,“ prohlásil.

Řada zemí NATO včetně Česka kvůli ruské agresi požádala neprodleně o konzultace podle článku 4 Severoatlantické smlouvy. Velvyslanci třicítky se sejdou ještě ve čtvrtek dopoledne. Šéf Aliance Jens Stoltenberg ruský útok označil za vážné porušení mezinárodního práva a vážnou hrozbu pro euroatlantickou bezpečnost.

„Důrazně odsuzuji bezohledný a nevyprovokovaný ruský útok na Ukrajinu, který ohrožuje bezpočet civilních životů. I přes naše opakovaná varování a neúnavné úsilí zapojit se do diplomacie Rusko opět zvolilo cestu agrese proti suverénní a nezávislé zemi,“ prohlásil. Vyzval Moskvu, aby okamžitě ukončila vojenskou akci a respektovala suverenitu a územní celistvost Ukrajiny.

Česká ministryně obrany Jany Černochová oznámila, že svolává štáb ministerstva obrany. „Rusko přepadlo mírumilovnou a svobodnou Ukrajinu. Porušilo mezinárodní právo a ani sebevětší množství lží, které Kreml produkuje na tom nic nezmění. Nejde o denacifikaci, demilitarizaci ani o mírovou misi, Putin se zachoval jako bezohledný bandita,“ uvedla.

Podle premiéra Petra Fialy je ruská invaze na Ukrajinu je naprosto neospravedlnitelný akt agrese vůči nezávislému státu, který nemůže zůstat bez reakce EU a NATO.

„Jsme připraveni, jsme jednotní a odsuzujeme ruskou agresi,“ řekl český velvyslanec při NATO Jakub Landovský.

inc natoaktual.cz
zpět na článek