natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Žádná víza pro Rusy a zavření ruských konzulátů, rozhodla Bezpečnostní rada

  24. února 2022  16:19
  V reakci na ruský vojenský vpád na Ukrajinu odvolalo Česká republika souhlas s provozem ruských konzulátů v Brně a Karlových Varech. Zároveň pozastaví provoz svých konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu a stáhne své diplomaty z Ruska a Běloruska, rozhodla Bezpečnostní rada státu.  

  Premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová po jednání vlády | foto: @strakovka

  „Postupujeme jasnými kroky, ať už k zajištění bezpečnosti České republiky a jejích občanů, tak politickými kroky, které vyjádří naší podporu Ukrajině a vyjádří také náš nesouhlas vůči postupu Ruska a jeho agresivní politice,“ uvedl po jednání předseda vlády Petr Fiala.

  Bezpečnostní rada podle něj znovu prověřila připravenost všech složek státu na důsledky ruské agrese vůči Ukrajině a na možné další scénáře vývoje bezpečnostní krize na východě Evropy. A rozhodla také o konkrétních krocích vyjádření nesouhlasu vůči nepřátelským krokům Ruska a naopak pomoci napadené Ukrajině.

  V reakci na vystupňovanou ruskou agresi rozhodla Česká republika o odvolání souhlasu se zřízením Generálních konzulátů Ruské federace v Brně a Karlových Varech. To znamená, že tyto konzuláty musí neprodleně ukončit činnost a jejich zaměstnanci jsou vyhoštěni z České republiky.

  Současně ministr zahraničních věcí na protest proti postupu Ruska a Běloruska rozhodl o povolání českých velvyslanců v Rusku a Bělorusku na konzultace do vlasti. Česká republika také přerušuje činnost generálních konzulátů ČR v Petrohradu a Jekatěrinburgu. „Pozastavíme také náběr vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů,“ řekl premiér.

  Bezpečnostní rada projednala také další humanitární pomoc pro postiženou Ukrajinu. Podle Fialy se česko uvolní bezprostředně 50 milionů korun a následně dalších 250 milionů, tedy dohromady 300 milionů korun, na humanitární pomoc Ukrajině. Ministerstvo vnitra také spouští informační servis pro ukrajinské občany v České republice a ministerstvo vnitra má zároveň připraven čtyřstupňový plán na zvládnutí případné uprchlické vlny občanů Ukrajiny.

  „I po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu chci znovu ujistit všechny občany České republiky, že v tuto chvíli nejsou žádné informace ani signály o tom, že by naší zemi nebo jejím občanům hrozilo jakékoliv bezprostřední nebezpečí,“ konstatoval Fiala.

  Česko je podle něj připravené na výpadky dodávek ropy či zemního plynu. „Máme zde zásobníky, máme dostatečné zásoby a jsme schopni případné snížení nebo výpadek dodávek řešit,“ dodal.

  Od šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen dostal podle svých slov Fiala, že jsou připraveny dohody s dodavateli z třetích zemí, kteří by v případě omezení nebo výpadku energetických dodávek z Ruska, především plynu, je byly schopni nahradit a výpadky pokrýt.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media