natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rusko se dopouští zločinu proti míru, prohlásil prezident Zeman

  24. února 2022  11:33
  Útokem proti Ukrajině se Rusko dopustí zločinu proti míru, prohlásil v mimořádném televizním projevu český prezident Miloš Zeman. Přiznal rovněž, že se mýlil, když prohlašoval, že „Rusové nejsou blázni“, aby na Ukrajinu zaútočili. Vyslovil se pro důraznější sankce vůči Moskvě.  

  Miloš Zeman při televizním projevu k Ukrajině (24. února 2022) | foto: KPR

  „Jedná se o akt nevyprovokované agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoli pouze slovy, ale také činy,“ prohlásil Zeman v mimořádném televizním projevu.

  Podotkl, že má rád ruskou kulturu, váží si obětí ruského lidu ve druhé světové válce, ale to prý podle něj neznamená, že bude souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda.

  Dodal, že si prostudoval podrobně projev ruského prezidenta Putina z dnešního rána. „Odpovím na něj jedinou větou. Domnělé nebo skutečné chyby, jako bylo bombardování Jugoslávie nebo vstup do Iráku, nemohou být ospravedlněním chyb vlastních. Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru,“ řekl.

  Zároveň připustil, že se mýlil, když před několika dny tvrdil, že „Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí“. „Přiznávám, že jsem se mýlil. Iracionální rozhodnutí vedení Ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu,“ uvedl.

  Domnívá se, že je načase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány. Konkrétně zmínil především sankci v oblasti takzvaného SWIFTu, tedy vyřazení Ruska z mezinárodní bankovní či finanční sítě.

  „Šílence je zapotřebí izolovat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale konkrétními opatřeními,“ prohlásil. Vyzval občany České republiky ke klidu a vyjádřit plnou podporu Ukrajině, jejímu vedení a jejímu lidu. 

  Upozornil, že se v pátek dopoledne prostřednictvím videokonference zúčastní mimořádného summitu hlav států Severoatlantické aliance. Na jednání pozval rovněž premiéra Petra Fialu. „Protože se domnívám, že i když se třeba lišíme v názorech na státní rozpočet, v této vážné situaci je zapotřebí postupovat naprosto jednotně,“ dodal.

  Zeman podle svých slov věří, že se situace uklidní, nikoli však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. „Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit,“ řekl.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media