natoaktual.cz

Žádná víza pro Rusy a zavření ruských konzulátů, rozhodla Bezpečnostní rada

24. února 2022  16:19
V reakci na ruský vojenský vpád na Ukrajinu odvolalo Česká republika souhlas s provozem ruských konzulátů v Brně a Karlových Varech. Zároveň pozastaví provoz svých konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu a stáhne své diplomaty z Ruska a Běloruska, rozhodla Bezpečnostní rada státu.  

Premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová po jednání vlády | foto: @strakovka

„Postupujeme jasnými kroky, ať už k zajištění bezpečnosti České republiky a jejích občanů, tak politickými kroky, které vyjádří naší podporu Ukrajině a vyjádří také náš nesouhlas vůči postupu Ruska a jeho agresivní politice,“ uvedl po jednání předseda vlády Petr Fiala.

Bezpečnostní rada podle něj znovu prověřila připravenost všech složek státu na důsledky ruské agrese vůči Ukrajině a na možné další scénáře vývoje bezpečnostní krize na východě Evropy. A rozhodla také o konkrétních krocích vyjádření nesouhlasu vůči nepřátelským krokům Ruska a naopak pomoci napadené Ukrajině.

V reakci na vystupňovanou ruskou agresi rozhodla Česká republika o odvolání souhlasu se zřízením Generálních konzulátů Ruské federace v Brně a Karlových Varech. To znamená, že tyto konzuláty musí neprodleně ukončit činnost a jejich zaměstnanci jsou vyhoštěni z České republiky.

Současně ministr zahraničních věcí na protest proti postupu Ruska a Běloruska rozhodl o povolání českých velvyslanců v Rusku a Bělorusku na konzultace do vlasti. Česká republika také přerušuje činnost generálních konzulátů ČR v Petrohradu a Jekatěrinburgu. „Pozastavíme také náběr vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů,“ řekl premiér.

Bezpečnostní rada projednala také další humanitární pomoc pro postiženou Ukrajinu. Podle Fialy se česko uvolní bezprostředně 50 milionů korun a následně dalších 250 milionů, tedy dohromady 300 milionů korun, na humanitární pomoc Ukrajině. Ministerstvo vnitra také spouští informační servis pro ukrajinské občany v České republice a ministerstvo vnitra má zároveň připraven čtyřstupňový plán na zvládnutí případné uprchlické vlny občanů Ukrajiny.

„I po dnešním jednání Bezpečnostní rady státu chci znovu ujistit všechny občany České republiky, že v tuto chvíli nejsou žádné informace ani signály o tom, že by naší zemi nebo jejím občanům hrozilo jakékoliv bezprostřední nebezpečí,“ konstatoval Fiala.

Česko je podle něj připravené na výpadky dodávek ropy či zemního plynu. „Máme zde zásobníky, máme dostatečné zásoby a jsme schopni případné snížení nebo výpadek dodávek řešit,“ dodal.

Od šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen dostal podle svých slov Fiala, že jsou připraveny dohody s dodavateli z třetích zemí, kteří by v případě omezení nebo výpadku energetických dodávek z Ruska, především plynu, je byly schopni nahradit a výpadky pokrýt.

inc natoaktual.cz
zpět na článek