Jen na konto SOS Ukrajina humanitární organizace Člověk v tísni přispělo za dva roky přes půl milionů drobných i velkých dárců souhrnnou částkou takřka 4,7 miliardy korun. Za ty organizace přímo na Ukrajině pořizuje a distribuuje vodu a potravinové balíčky poblíž frontových linií, opravuje domy a školy, pomáhá vnitřní uprchlíkům a poskytuje finanční pomoc.
„V ukrajinských městech, často i daleko od fronty, stále umírají lidé. Řada z nich je odříznuta od elektřiny, tepla a vody. Za uplynulé dva roky jsme pomohli téměř 1,8 milionu lidí,“ konstatoval Petr Drbohlav, regionální ředitel organizace pro Východní partnerství a Balkán.
Na 500 humanitárních pracovníků Člověka v tísni pracuje prakticky po celém území Ukrajiny, ale pomáhá také ukrajinským uprchlíkům v Moldavsku, Gruzii i v České republice.
„Přesto ale naše pomoc plně nezahladí všechny jizvy na duši, které hrůzy války způsobují. Rodičům nevrátíme mrtvé děti a dětem mrtvé rodiče. Snažíme se ale všemožnými způsoby alespoň zmírnit lidské utrpení, posílit odolnost místních lidí a zachovat jejich důstojnost,“ dodal Drbohlav.
Na Ukrajině je registrováno na 4 miliony vnitřních uprchlíků, které ruská válka vyhnala z domovů do jiných částí země. Pro část z nich je téměř nemožné najít si práci a finanční pomoc je proto pro ně naprostá nezbytností.
Přímou finanční pomoc tak obdrželo od Člověka v tísni přes 180 tisíc lidí, především těch, kteří žijí nebo žili poblíž frontové linie. A humanitární tým také poskytl materiál na nejzákladnější opravy domů a bytů pro takřka 17 tisíc domácností, aby se lidé mohli do svých domovů vracet.
Projekt Pomozte Ukrajině neziskové organizace Paměť národa/Post Bellum (latinsky „po válce“) za dva roky od dárců vybral na 400 milionů korun a další materiál v hodnotě zhruba 80 milionů korun. Zaměřuje se především na dodávky ochranných prostředků a vybavení ukrajinským obráncům.
Podle koordinátoru projektu Martina Ocknechta od začátku ruské invaze organizace dodala přes 13 tisíc neprůstřelných vest vlastní výroby, přes 21 tisíc vojenských lékárniček a 13 frontových sanitek, které pomohly zachránit stovky lidských životů. Zároveň díky své pobočce přímo na Ukrajině (In Bello - „ve válce“) dokumentuje příběhy obětí ruské invaze.
Na přímou pomoc konkrétním jednotkám a vojákům na frontě se specializuje projekt Team4Ukraine. Za dva roky organizace podle kancléře spolku Josefa „Riggse“ Starého dodala bojovníkům vybavení v hodnotě přes 50 milionů korun.
Například 11 civilních sanitek a 3 speciální pancéřované sanitky Hummer, 190 nemocničních postelí, inkubátory, ultrazvuky, defibrilátory, EKG nebo anesteziologické přístroje a tisíce kusů zdravotnického materiálu a vybavení. Od turniketů pro zastavení masivního krvácení, přes tlakové obvazy, ohřívače krve a nosítka až po záchranářské a medicínské batohy pro vojáky přímo v boji.
Bojovníky vybavují termovizemi, přístroji nočního vidění, balistickou ochranou, drony, ale také zateplenými botami, termoprádlem, zákopovými kamínky nebo počítači a tablety.
Neuvěřitelných takřka 680 milionů korun pak přispěli lidé do sbírky Dárek pro Putina v rámci projektu Zbraně pro Ukrajinu. Organizace eviduje přes 200 tisíc dárců, kteří zafinancovali mimo drony včetně velkého úderného stroje Bayraktar TB2 (přes 40 milionů), modernizovaný tank T-72 „Tomáš“ (36 milionů), tankovou munici (69 milionů), vozidla protivzdušné obrany Viktor (101 milionů) nebo raketomet Přemysl a 365 raket (50 milionů).
Momentálně se dárci skládají na vrtulník Black Hawk (vybráno 36 ze 105 milionů), obrněná vozidla, průzkumné a útočné drony nebo bezpilotní stroje pro zásobování obklíčených ukrajinských vojáků a tunu plastické trhaviny. „Vždycky říkám, že Češi už pochopili, že útočníka nelze bombardovat dětskou výživou,“ konstatoval spoluzakladatel sbírky Martin Ondráček.