natoaktual.cz

Zmodernizujme více tanků pro Ukrajinu, nabízí Česko a vyzývá k rychlosti

21. dubna 2023  19:34
Česká republika je schopná rychle zmodernizovat další desítky tanků T-72 a poslat je obráncům na Ukrajinu. Během jednání takzvané Kontaktní skupiny pro Ukrajinu to spojencům nabídli čeští zástupci. Česká pomoc Kyjevu se nyní kromě tanků soustředí na bojová vozidla pěchoty, velkorážnou munici, protivzdušnou obranu a systémy pro elektronický boj či průzkum.  

Premiér Petr Fiala napsal ve zbrojovce Excalibur Army ve Šternberku vzkaz na jeden tanků pro Ukrajinu | foto: @strakovka

Česko v uplynulých týdnech už modernizovalo a dodalo na Ukrajinu dalších 37 tanků T-72 a další přibývají každý měsíc. Celkem by mělo jít o zhruba stovku tanků, které v rámci mezinárodního projektu modernizuje šternberská společnost Excalibur Army z holdingu CSG. Projekt společně financují USA a Nizozemsko.

„Navrhujeme přidat do výrobního tempa desítky dalších, pokud budou mít partneři zájem tento projekt financovat,“ uvedl po jednání kontaktní skupiny Aleš Vytečka, ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS).

Statečným obráncům Ukrajiny, napsal premiér Fiala na jeden z tanků pro Kyjev

Kromě toho je Česko připraveno jednat o zřízení centra pro údržbu, opravy a generální opravy těžké techniky v rámci státního podniku VOP a několika soukromých společností.

Během páteční schůzky Kontaktní obranné skupiny na americké letecké základně Ramstein se představitelé pěti desítek zemí kromě nových příslibů vojenské techniky shodli, že musí zrychlit tempo další pomoci, protože nadcházející měsíc budou pro ukrajinské obránce a vývoj války rozhodující.

Česká republika od počátku ruské invaze patří k největším poskytovatelům vojenské pomoci a podle náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce pravidelné konzultace s Kyjevem probíhají na týdenní bázi.

„V ČR kombinujeme maximum darů ze zásob Armády ČR, nákupy z vládních fondů, crowdfunding a komerční dodávky,“ konstatoval s tím, že prioritou Prahy zůstává bezodkladně reagovat na naléhavé potřeby ukrajinských ozbrojených sil. „Díky spolupráci s našimi ukrajinskými i zahraničními partnery máme stále konkrétní projekty, které lze rychle realizovat a jsou v seznamu priorit Ukrajiny,“ dodal.

Česká pomoc se nyní podle něj soustředí především na bojová vozidla pěchoty BMP-2, tanky, velkorážnou munici, protivzdušnou obranu a systémy elektronického boje a průzkumu.

A další forma pomoci se pak zaměřuje na výcvik ukrajinských vojáků. Do konce letošního roku je v plánu vycvičit až 4 000 ukrajinských vojáků.

USA pošlou tanky Abrams dříve

Americký ministr obrany Lloyd Austin během schůzky v Ramsteinu potvrdil, že USA do několika týdnů dopraví do Německa tanky Abrams, na kterých se budou cvičit ukrajinští vojáci.

Má jít o 31 tanků ve verzi M1A1, které ovšem nebudou určeny pro předání Kyjevu, ale poslouží jen k výcviku. Ty určené pro boj chce Washington předat Kyjevu až ve chvíli, kdy budou osádky vycvičené. Harmonogram ale zatím není znám.

Naopak Nizozemsko a Dánsko oznámily, že dodají na Ukrajinu dalších čtrnáct tanků Leopard.

„Během několika krátkých měsíců dodala Kontaktní skupina více než 230 tanků, více než 1 550 obrněných vozidel a další vybavení a munici na podporu více než devíti nových obrněných brigád,“ uvedl americký ministr obrany Austin.

Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga, který se jednání účastnil, jsou dodávky tanků jednou z klíčových forem pomoci Ukrajině. Jak upozornil, spojenci nyní dodávají Kyjevu značné množství moderních standardních bitevních tanků - Leopard 2, Challenger ze Spojeného království, Abrams - a také bojová vozidla pěchoty, obrněné transportéry, množství munice a dalšího vybavení.

„To vše jsou skutečně pokročilé špičkové schopnosti, které mohou Ukrajincům umožnit protlačit se přes ruské linie,“ konstatoval.

Upozornil, že s vývojem války se potřeby Kyjeva mění a nyní se pozornost soustředí na těžkou techniku a bojové letouny. „Je nesmírně důležité zajistit, aby všechny platformy, které již na Ukrajině jsou, fungovaly a fungovaly tak, jak mají. To znamená, že potřebujeme munici, potřebujeme náhradní díly, potřebujeme palivo, potřebujeme údržbu, potřebujeme opravy, potřebujeme veškerou podporu,“ dodal.

inc natoaktual.cz
zpět na článek