natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Statečným obráncům Ukrajiny, napsal premiér Fiala na jeden z tanků pro Kyjev

  9. ledna 2023  19:31
  Na Ukrajinu už zbrojní firma Excalibur Army ze Šternberka dodala loni na 150 kusů těžké vojenské techniky a další bude následovat. Konkrétně půjde o zhruba stovku modernizovaných tanků T-72, jejichž dodávky ukrajinským obráncům financují USA a Nizozemsko. Během pondělní návštěvy firmy to oznámil premiér Petr Fiala (ODS).  

  Premiér Petr Fiala napsal ve zbrojovce Excalibur Army ve Šternberku vzkaz na jeden tanků pro Ukrajinu | foto: @strakovka

  „Věřím, že Ukrajinci zvítězí v jejich boji s ruským agresorem,“ uvedl Fiala během návštěvy společnosti ve Šternberku na Olomoucku. Na jeden tanků také napsal krátký vzkaz: „Statečným obracím Ukrajiny, Česká republika“.

  Přímo ve výrobní hale zbrojovky pak telefonoval s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. „Mluvili jsme o další konkrétní spolupráci našich zemí a vzájemně jsme si popřáli vše dobré do nového roku – oba věříme, že bude lepší než ten loňský,“ potvrdil premiér později na twitteru.

  Šternberská společnost patřící do holdingu CSG je zapojena do mezinárodního projektu modernizace tanků T-72 pro Ukrajinu. Projekt společně financují USA a Nizozemsko. Mělo by jít až o stovku modernizovaných tanků.

  Podle premiéra je tato společná aktivita, kterou koordinuje české ministerstvo obrany, je vzorovým příkladem mezinárodní obranné spolupráce a je samozřejmě plně konzultována s ukrajinskou stranou.

  „Vojenská pomoc na komerční bázi dnes tvoří velkou většinu dodávek na Ukrajinu. Proto jsem se rozhodl navštívit české firmy, které v této oblasti působí,“ řekl.

  Fiala podotkl, že pomoc má konkrétní přínosy pro všechny zainteresované. Na úspěchu obránců Ukrajiny podle jeho slov závisí celosvětová bezpečnost a Česko tím zároveň posiluje kapacity obranného průmyslu na svém území.

  Premiér zároveň poděkoval občanům České republiky a ocenil podporu veřejnosti, která se odráží i ve sbírkách na humanitární pomoc a i na pořízení vojenské techniky. Vybrané peníze už například stačily na pořízení jednoho modernizovaného tanku T-72 a další zbraně přibývají

  Fiala připomněl, že ruská agrese na Ukrajině výrazně zhoršila bezpečnostní situaci ve světě, ale Česká republika a její obranný průmysl na změnu poměrů velice rychle reagují, navyšují výrobní kapacity a zapojují se do pomoci. Česko tak i díky okamžitému zapojení soukromých firem patří k zemím, které dodaly vojenskou pomoc jako vůbec první.

  „Rychlá reakce a navýšení výrobních i obchodních kapacit českých firem jednoznačně ukázala, že agilní obranný průmysl je stěžejním prvkem pro bezpečnost státu. Zapojení průmyslu prospívá české ekonomice, protože se stále zvyšuje produkce a vznikají kvalifikovaná pracovní místa,“ konstatoval.

  Fiala během své návštěvy rovněž pokřtil nové těžké vyprošťovací vozidlo TREVA 30, které by v budoucnu mohlo také pomáhat na Ukrajině.

  Excalibur Army je spolu s výrobcem Tatra Defence Vehicles klíčovým výrobcem pozemní vojenské techniky v Česku. Společnost servisuje a modernizuje pozemní techniku východního původu (tanky T-55, T-72, bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2). Rovněž modernizuje například starší osvědčené typy zbraní československého původu: samohybné houfnice DANA na podvozku Tatra a raketomety RM-70 na tatrováckém podvozku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media