Ruští stíhači na severu jsou stále agresivnější, tvrdí švédský generál

Vydáno 01.07.2015
Ruští stíhači létající na severu Evropy jsou stále agresivnější, tvrdí vrchní velitel švédských ozbrojených sil Sverker Göransson. Prolétávají podle něj v těsné blízkosti švédských letounů a v několika případech velmi blízko odpalují i klamné cíle proti tepelně naváděným střelám.  

Ruská stíhačka Su-27 v blízkosti švédského letounu | foto: Försvarsmakten

Švédský generál se rozhovořil o ruských stíhačích v pondělí během zvláštního bezpečnostního semináře s veřejností ve Visby na švédském ostrove Gotland. (video ze semináře ke shlédnutí zde).

Aktivita ruských vojenských letounů nad Baltským a Barentsovým mořem se výrazně zvýšila. Ruští piloti podle Göranssonvých slov narušují vzdušný prostor Švédska, porušují ve vzduchu obvyklá pravidla, provádějí nečekané manévry s velmi blízkými průlety a v několika případech dokonce v těsné blízkosti odpálili klamné cíle.

Generál je přesvědčený, že takové jednání ruských pilotů je „schváleno nejvyššími místy, jinak by se tak nechovali“.

Švédská armáda v úterý tyto informace oficiálně potvrdila. Švédští piloti se podle ní setkali s tím, že jejich ruští kolegové při blízkém průletu nenadále vystřelili klamné cíle. „Existuje několik takových případů,“ uvedl mluvčí švédské armády Jesper Tengroth s tím, že dosud tyto informace ozbrojené síly nezveřejnily kvůli tomu, že podléhaly utajení.

To může být přitom velmi nebezpečné a způsobit značné škody, pokud by letoun například nasál klamný cíl do motoru. „V těsné blízkosti je to nebezpečné. Proto třeba i na leteckých dnech je používání klamných cílů povolené jen při určitých manévrech v určitých výškách a vzdálenostech,“ konstatoval letecký expert Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví & kosmonautika.

Incidentů s ruskými letouny přibývá

Podobné zkušenosti s ruskými stíhači mají také například norští nebo američtí letci. Počátkem dubna se podle Pentagonu málem střetla ruská stíhačka Su-27 s americkým průzkumným letounem RC-135U nad Baltským mořem. Ruský stroj se měl přiblížit na zhruba šest metrů k nepoměrně většímu stroji typu Boeing. Moskva informace popřela s tím, že při oblétávání amerického průzkumného letounu k žádné mimořádné situaci nedošlo.

Dramaticky působil také incident z loňského listopadu, kdy se nečekaně u letounu F-16 norských vzdušných sil objevil ruský stroj MiG-31. Videozáběry z pohledu norského pilota zveřejnily 30. listopadu norské ozbrojené síly a nejsou datované, některé zdroje kladou jeho původ na konec října. Norové se zveřejněním snažili doložit zvýšenou aktivitu ruského letectva i to, že se ruští piloti dopouštějí nebezpečných manévrů.

Švédská tajná služba zase loni na podzim zveřejnila fotografii ruské stíhačky Su-27 v bezprostřední blízkosti švédského průzkumného letounu. Na konci letošního května startovaly švédské pohotovostní gripeny ke dvěma ruským bombardérům, které se přiblížily velmi blízko švédskému území.

inc natoaktual.cz