natoaktual.cz

Válka přijde do Švédska 24. dubna. Obří cvičení Aurora počítá i s mobilizací

31. března 2023  20:27
Švédsko navzdory opakovaným hrozbám z Moskvy, že se po vstupu do NATO stane pro Rusko „legitimním cílem“, dál posiluje vazby na západní spojence a chystá největší zkoušku své obrany za poslední čtvrtstoletí. Do rozsáhlého cvičení Aurora 23 se zapojí na 26 tisíc švédských vojáků a další tisíce ze zahraničí. Na zemi, na moři i ve vzduchu.  

Cvičení švédské armády | foto: Försvarsmakten

Cvičení začíná už 17. dubna prakticky po celém Švédsku a potrvá až do 11. května. Zapojí se do něj všechny složky švédských ozbrojených a bezpečnostních sil, branci a také civilní instituce a firmy.

Hlavní fáze impozantní prověrky doslova kolektivní obrany země ale odstartuje až v pondělí 24. dubna. Právě s tímto datem totiž počítá propracovaný scénář cvičení jako se dnem, kdy do země přišla válka.

Švédsko od té chvíle bude simulovaně čelit rozsáhlému ozbrojenému útoku, kterému podle scénáře předchází týden nestability ve společnosti; na některých místech nefunkční dodávky pitné vody, výpadky elektřiny a potíže s výběrem hotovosti z bankomatů.

„Tato zpráva je součástí cvičení ozbrojených sil Aurora 23. Dnes, 24. dubna, začíná Aurora 23. Vy, kteří jste obdrželi předvolání na cvičení ozbrojených sil počínaje 24. dubnem, se musíte nyní co nejdříve dostavit na místo uvedené ve výzvě. Vaše předvolání je platné,“ zní připravovaná mobilizační zpráva, kterou bude od rána vysílat švédský rozhlas.

Severská síla. NATO získá členy se strategickou polohou a totální obranou

Cílem je navodit co nejrealističtější atmosféru. Povolání několika tisíc mobilizovaných mužů a žen tímto způsobem, kromě dalších komunikačních kanálů, vyzkouší Švédsko vůbec poprvé ve své moderní historii.

Hlavní cvičné operace chce velení soustředit především v jižním a středním Švédsku a také na strategickém ostrově Gotland a v jeho okolí. Kromě téměř celé švédské armády se zapojí zahraniční vojáci ze 14 spojeneckých zemí.

„Velká mezinárodní účast je jednou z věcí, díky kterým toto cvičení vyniká,“ uvedl brigádní generál Stefan Andersson, který bude manévry řídit.

Hned na pod cvičení se například americké jednotky i s vybavením budou přesouvat od hranic s Norskem na výšině Trondheim do jižního Švédska. Britské, finské a americké jednotky se zapojí do protivzdušné obrany při leteckých útocích, které budou simulovat letouny polských vzdušných sil. V okolí hlavního města Stockholmu armáda rozmístí protivzdušný raketový sytém Patriot.

Scénář cvičení počítá i s válkou poškozenou infrastrukturou země, včetně výpadků elektřiny a nefunkčními platebními kartami. Armáda proto vyzkouší nákupy služeb, pohonných hmot i zboží takzvanou rekvizicí, tedy úředním zabráním.

„Chceme, aby se pracovníci pokladny na čerpací stanici cítili bezpečně a klidně, že nákup rekvizicí je způsobem, který švédské ozbrojený síly mohou využít,“ vysvětlil koordinátor nákupu Johan Eriksson z logistiky ozbrojených sil.

Dodavatelé si tak podle něj prakticky vyzkoušejí, jak postupovat a to včetně vyplnění rekvizičních formulářů, kontroly vojenského personálu a následné fakturace ozbrojeným silám.

Švédská armáda chce během cvičení vůbec poprvé také důkladně zkoumat morální sílu a ochotu vojáků i civilistů bránit svou zemi. Právě to se totiž ukázalo jako jede z klíčových faktorů úspěchu obránců Ukrajiny proti ruské invazi.

„Je jedinečná příležitost, kde můžeme studovat, jak faktory jako vůle, motivace a vytrvalost ovlivňují naši bojovou schopnost, když jsou zapojeny celé ozbrojené síly,“ konstatovala vedoucí výzkumu Sophie Fredén z vojenské univerzity v Halmstadu.

Konkrétně chce například lépe porozumět tomu, co vojákům dává sílu vytrvat a udržet si motivaci, když bitva neprobíhá podle plánu, nebo když se jednotlivci či skupiny ocitnou v morálně a eticky obtížných situacích, třeba během péče o vlastní i nepřátelské zraněné vojáky s omezenými prostředky a možnostmi. Získané informace chce švédské velení využít k vytvoření metod pro posilování morálky švédských bojovníků.

Cvičení Aurora pořádá Švédsko od roku 2017. Letošní ročník v mnoha ohledech vychází ze scénáře cvičení, které se mělo uskutečnit už v roce 2020, ale kvůli pandemii koronaviru bylo nakonec zrušeno. Doplněno bylo o některé nové poznatky vycházejí z ruské invaze na Ukrajinu a také o skutečnost, že Švédsko a sousední Finsko loni požádaly o vstup do NATO.

Lubomír Světnička natoaktual.cz
zpět na článek