natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Na člunech i pod vodou. Elitní bojovníci cvičili říční operace

    19. srpna 2016  18:56
    Slanění z vrtulníku do člunu, seskoky do vody i akce pod vodou. Elitní bojovníci z 601. skupiny speciálních sil nacvičovali na přehradě Slezská Harta říční operace.  

    Elitní čeští vojáci speciálních sil v Afghánistánu | foto: 601. sss

    Pětidenní cvičení skončilo v pátek a speciálním silám při něm asistovala podpůrná letecká jednotka SOATU s vrtulníky Mi-171Š, upravenými právě pro speciální operace.

    Útvar číslo 8280

    Kořeny dnešní elitní 601. skupiny speciálních sil sahají více jak půl století do minulosti. Útvar vznikl v říjnu 1952 původně jako výsadková brigáda. V Prostějově působí od roku 1960, kam byl přemístěn z Prešova.

    Až do roku 1969 byly jednotky útvaru cvičeny podle tehdejšího sovětského vzoru pro hromadné výsadky s úkoly obsadit a do příchodu hlavních sil bránit významné vojenské objekty. V roce 1976 zanikají jednotky hromadných výsadků a tehdejší 22. výsadkový pluk se od té doby zaměřuje na výcvik malých průzkumných skupin cvičených k vysazení do týlu protivníka s průzkumnými a diverzními úkoly.

    V roce 1988 se jednotka mění na 22. výsadkovou brigádu. Šestá speciální brigáda vzniká v roce 1995 a její struktura se rok před vstupem do NATO, v roce 1998, již podstatně přizpůsobuje strukturám zavedených v armádách Severoatlantické aliance.

    V roce 2002 byla brigáda přeměněna na 6. skupinu speciálních sil a o rok později pak v rámci reformy české armády přestavěna na 601. skupinu speciálních sil. V roce 1999 propůjčil prezident republiky jednotce čestný historický název - generála Moravce.

    „Operace vedené z vodní hladiny a v říčním prostředí patří k úkolům, na které musí být příslušníci našich speciálních sil připraveni,“ konstatoval náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

    V takových situacích je podle něj nezbytná právě úzká součinnost speciálních jednotek s letectvem zajišťujícím vysazení do operačního prostoru. „Nacvičuje se činnost potápěčů, bojových plavců i týmů speciálních sil, které dosáhnou břehů na rychlých člunech,“ dodal.

    Podle šéfa Ředitelství speciálních sil a někdejšího velitele 601. skupiny Karla Řehky elitní bojovníci ve vodách Slezské Harty vyzkoušeli celé spektrum situací, do kterých se mohou v takovém prostředí dostat.

    „Během výcviku jsme se zaměřili na slaňování z vrtulníků do člunů, seskoky z přízemního letu do vody, práci se záchrannými prostředky, praktickou činnost potápěčů a bojových plavců i průzkumné aktivity operačních týmů,“ popsal.

    Vojáci speciálních sil se zapojili do řady misí a operací po celém světě. Působení v protiteroristické operaci Trvalá Svoboda (Enduring Freedom) v roce 2004 lze považovat za první skutečně bojové nasazení českých vojáků od konce druhé světové války.

    V současnosti malá jednotka speciálních sil působí v africkém Mali. V regionu Gao mají v rámci mise OSN dohlížet na ochranu místního obyvatelstva a stabilizaci situace.

    Zároveň se české speciální síly po letech výrazně rozšiřují. V Olomouci vzniká nové Centrum podpory speciálních sil. Jednotka bude mít za úkol podporovat elitní bojovníky z 601. skupiny speciálních sil přímo v akcích, ale také vést informační a psychologické operace.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media