natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Češi pod palbou v Mali. Útočníka se samopalem zneškodnili

    22. března 2016  11:12
    Maliská policie zatkla po pondělním útoku na sídlo vojenské výcvikové mise EU v maliské metropoli Bamaku 19 lidí. Uvedla to místní policie. Útok skupinky radikálů na velitelství, na jehož odražení se podíleli i čeští vojáci, nikoho z mise nezranil.  

    Český voják střeží vjezd na velitelství mise EU v Mali | foto: AČR

    Vyšetřování incidentu pokračuje. Zatím není ani jisté, kolik bylo útočníků. Zdroj blízký misi EU hovořil o čtyřech, maliské úřady o asi třech ozbrojencích. „Hledáme jednoho z teroristů, který je zraněn a kterému se podařilo utéci,“ citovala agentura AFP jednoho z maliských vyšetřovatelů. U úřadů a na několika dalších místech v Bamaku byla posílena bezpečnost.

    Terčem útoku byl hotel, kde je velení téměř 600 příslušníků mise EU. „Útočníci se pokusili probít přes vchod a jeho strážci zahájili palbu. Jeden útočník byl zabit. Střelba pokračovala několik minut,“ citovala Reuters jednoho očitého svědka. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

    Čeští vojáci odrazili útok

    Čeští vojáci v pondělí večer odrazili útok ozbrojeného muže na velitelství výcvikové mise v Mali. Na hlavní vstup základny v Bamaku, kterou Češi chrání, zaútočil muž s „kalašnikovem“. Vojáci ho zneškodnili.

    Situace v Mali

    Na severu Mali v roce 2012 povstali místní Tuarégové a spolu s Araby požadovali na ústřední vládě ovládané černošským obyvatelstvem z jihu země nezávislost. Neklidu využili také islamisté napojení na Al-Káidu, proti nimž však v roce 2013 zasáhla Francie.

    Separatisté loni s vládou v Bamaku uzavřeli mírovou dohodu, na jejíž dodržování dohlíží mírová mise OSN. Podle tamního ministerstva obrany se situace na severu Mali po podepsání dohody zklidnila, maliská vláda ale stále nemá nad severními provinciemi plnou kontrolu.

    Bezpečnostní situace se ale v uplynulých měsících zhoršila na dosud klidném jihu a západu země včetně hlavního města. Především po teroristickém útoku na hotel v Bamaku loni v listopadu, při kterém přišlo o život dvacet lidí.

    Útok se podle generálního štábu odehrál v pondělí v 18:33. Na hlavní vstup velitelství výcvikové mise v Bamaku zaútočil muž vyzbrojený útočnou puškou typu AK.

    Čeští vojáci, kteří velitelství chrání, zaujali obranné postavení a po identifikaci útočníka palbu opětovali. „Následně jej na místě ve spolupráci s příslušníky malijské národní gardy zneškodnili,“ potvrdil náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

    Šlo o osamocený útok, k dalšímu napadení už poté nedošlo. Při napadení základny nebyl nikdo z českých vojáků ani ostatních příslušníků mise zraněn.

    Okolnosti a případnou účast dalších osob má rozklíčovat probíhající vyšetřování incidentu. Čeští vojáci podle štábu pokračují v plnění úkolů. V areálu velitelství platí přísnější bezpečnostní opatření. V okolí velitelství patrolují rovněž příslušníci malijských ozbrojených a bezpečnostních sil.

    „Naši vojáci úspěšně odrazili útok na velitelství mise EUTM v Bamaku, přičemž útočníkovi se nepodařilo proniknout do areálu. Za jejich odvahu a rozhodný postup jim náleží plné uznání,“ dodal generál Bečvář.

    V zemi operují i speciálové

    Jde o první takový zaznamenaný incident od dubna 2013, kdy začali čeští vojáci v Mali působit. V současnosti v zemi působí 39 vojáků v pořadí již sedmé jednotky. většina chrání velitelství mise EUTM v Bamaku na jihu země. Několik českých vojenských instruktorů pak působí ve výcvikovém centru Koulikoro, kde cvičí malijské vojáky.

    Na jaře mají v zemi začít operovat také elitní vojáci z 601. skupiny speciálních sil z Prostějova. V africké zemi už od počátku roku bylo prvních osm příslušníků, kteří připravovali podmínky pro příjezd pětadvacetičlenné jednotky. V Mali pak budou operovat až do října. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) budou mít na starosti především ochranu místního obyvatelstva a stabilizaci situace.

    Povstalecké oddíly jsou aktivní hlavně na severu a na východní hranici kolem měst Timbuktu, Kidal, Gao. Právě v regionu Gao budou působit pod misí OSN čeští speciálové působit. Jednotka by měla plnit úkoly plného spektra speciálních operací se zaměřením na vedení speciálního průzkumu a zpravodajské činnosti.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media