Elitní bojovníci jsou už v Mali, budou chránit obyvatele před povstalci

Vydáno 30.01.2016
Část jednotky 601. skupiny speciálních sil už působí v africkém Mali. Během své cesty do země do potvrdil ministr obrany Martin Stropnický. Elitní bojovníci budou na severu země chránit obyvatelstvo před povstaleckými skupinami.  

Český voják střeží vjezd na velitelství mise EU v Mali | foto: AČR

Povstalecké oddíly jsou podle ministerstva obrany aktivní hlavně na severu a na východní hranici kolem měst Timbuktu, Kidal, Gao. Právě v regionu Gao budou působit pod misí OSN čeští speciálové působit.

V africké zemi už je od počátku roku prvních osm příslušníků, kteří připravují únorový příjezd zbytku pětadvacetičlenné jednotky 601. skupiny speciálních sil. V Mali pak budou operovat až do října. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) budou mít na starosti především ochranu místního obyvatelstva a stabilizaci situace.

Vyslání speciálních sil Česko přislíbilo po listopadových atentátech ve Francii, která je vůdčí zemí koalice bojující v Mali proti teroristům. V současnosti má česká armáda v Mali pod velením Evropské unie 39 vojáků.

Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě Bamaku na jihu země. Několik českých vojenských instruktorů pak působí ve výcvikovém centru Koulikoro, kde cvičí malijské vojáky.

Stropický se v Mali setkal s velitelem unijní mise Wernerem Alblem i s francouzskými zástupci. Po jednání naznačil, že by česká armáda mohla do Mali vyslat ještě zdravotnickou jednotku, tedy ještě několik desítek vojáků. „Tu, která pracuje přímo v prvním sledu, která poskytuje první pomoc v poli a která umožňuje přesun vrtulníkem do většího zařízení,“ uvedl Stropnický.

Na severu Mali v roce 2012 povstali místní Tuarégové a spolu s Araby požadovali na ústřední vládě ovládané černošským obyvatelstvem z jihu země nezávislost. Neklidu využili také islamisté napojení na Al-Káidu, proti nimž však v roce 2013 zasáhla Francie.

Separatisté loni s vládou v Bamaku uzavřeli mírovou dohodu, na jejíž dodržování dohlíží mírová mise OSN. Podle tamního ministerstva obrany se situace na severu Mali po podepsání dohody zklidnila, maliská vláda ale stále nemá nad severními provinciemi plnou kontrolu.

Bezpečnostní situace se ale v uplynulých měsících zhoršila na dosud klidném jihu a západu země včetně hlavního města. Především po teroristickém útoku na hotel v Bamaku loni v listopadu, při kterém přišlo o život dvacet lidí.

inc natoaktual.cz