natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Ruský letoun znovu narušil naše území, zlobí se Turecko

  30. ledna 2016  18:10
  Vzdušný prostor Turecka v pátek narušil ruský stíhací bombardér Su-34, uvedlo turecké ministerstvo zahraničí. V tureckém vzdušném prostoru měl letět asi 20 vteřin. Moskva informaci popřela s tím, že jde o „propagandu“.  

  Letoun Su-34 pro ruské vzdušné síly | foto: Sukhoi Company

  „V pátek v 11:46 místního času ruský letoun Su-34 i narušil turecký vzdušný prostor,“ informovalo turecké ministerstvo zahraničí s tím, že byla posádka ruského stroje několikrát varována v angličtině i ruštině.

  Další narušení vzdušného prostoru je podle prohlášení turecké diplomacie jasným důkazem toho, že „Rusko chce svým chováním vystupňovat problémy mezi oběma státy“.

  Vztahy Turecka a Ruska jsou na bodu mrazu poté, co při podobném incidentu na podzim turecké stíhačky sestřelily ruský stíhací bombardér Su-24. (více o incidentu zde)

  Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov popřel, že by se jednalo o ruskou stíhačku a tvrzení prohlásil za „propagandu“. „Nebyly zjištěno žádné porušení tureckého vzdušného prostoru letadly ruské letecké skupiny v Syrské arabské republice,“ citovala generála ruská média.

  Podle Ankary, která si kvůli incidentu předvolala ruského velvyslance, měl ruský letoun strávit v tureckém vzdušném prostoru 25 až 25 sekund nad územím provincie Gaziantep u syrských hranic.

  „Opět důrazně vyzýváme Rusko, aby jednalo zodpovědně a nenarušovalo turecký vzdušný prostor, který je vzdušným prostorem NATO. Zdůrazňujeme, že takové akce by mohly vést k vážným následkům, za které ponese odpovědnost Rusko,“ uvedla turecká diplomacie.

  Turecký prezident Recip Tayyip Erdogan v reakci oznámil, že se chce kvůli incidentu setkat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval v sobotu Rusko, aby zajistilo, že vzdušný prostor Turecka už nebude znovu narušen. „Předchozí události ukázaly, jak nebezpečné takové chování je. Vyzývám Rusko, aby jednalo odpovědně a plně respektovalo vzdušný prostor NATO,“ uvedl Stoltenberg.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media