natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Turecko sestřelilo ruský stíhací bombardér Su-24

    24. listopadu 2015  11:21,  aktualizováno  22:03
    Turecká armáda nedaleko hranic se Sýrií sestřelila ruský stíhací bombardér Su-24, který měl narušit vzdušný prostor země. Rusko to odmítá s tím, že letoun byl v době sestřelení nad územím Sýrie. Oba piloti před pádem z letounu vyskočili.  

    Ruský letoun Su-24 startuje k úderům z letiště v syrském Hmeimimu | foto: Ruské ministerstvo obrany

    Podle turecké armády se letoun dostal do tureckého vzdušného prostoru na pět minut. Turci údajně piloty desetkrát varovali, než začali střílet.

    Ruské ministerstvo obrany ale narušení prostoru popřelo. Incident označilo za vážný. Letoun byl podle Moskvy sestřelen nad syrským územím.

    Do operace byly nasazeny turecké stíhačky F-16. K hranicím se podle turecké armády přibližovaly hned dva neznámé a nekomunikující vojenské letouny a k narušení tureckého vzdušného prostoru došlo několikrát.

    Oběma pilotům stíhacího bombardéru se podařilo katapultovat. Stroj se zřítil v syrské provincii Latákíja u vesnice Bayir Bucak, kde žije turkmenská menšina. Trosky spadly do horské oblasti Džabal Turkman, kde ještě ráno probíhaly boje mezi turkmenskými rebely a vojáky syrského prezidenta Bašára Asada.

    Jednoho z pilotů nich našli syrští Turkmeni, kteří obývají syrské pohraničí. Povstalci na piloty při seskoku padáky stříleli. Na místo po incidentu vyrazily ruské záchranné vrtulníky, které měly po pilotech pátrat. Jednu z helikoptér ale povstalci zasáhli raketou krátce poté, co ji přinutili jinou střelou k nouzovému přistání v oblasti kontrolované syrskou armádou.

    Podle turecké agentury Dogan stříleli turkmenští povstalci na piloty v reakci na to, že letadlo krátce předtím, než bylo po vstupu do tureckého vzdušného prostoru sestřeleno, shodilo na území ovládané turkmenskými rebely pumu.

    Mluvčí koalice vedené USA proti takzvanému Islámskému státu Steve Warren potvrdil, že Turci desetkrát varovali ruský letoun předtím, než ho sestřelili. Dodal, že pracují na tom, aby zjistili, kde přesně stroj byl, když byl sestřelen. Rusko to ale odmítá.

    Rusko přerušilo kontakty s Tureckem

    Rusové nejdřív tvrdili, že stroj sestřelily rakety vypálené ze země. Prezident Vladimir Putin ale později potvrdil, že šlo o střelu vzduch-vzduch vypálenou z tureckou stíhačky.

    České reakce

    Prezident Miloš Zeman:
    "Je občas vyslovováno podezření, že Turecko neformálně spolupracuje s ISIL, tedy s Islámským státem, a vzhledem k tomu, že ruské letectvo bojuje proti Islámskému státu, tak samozřejmě toto sestřelení se zdá být až příliš radikálním opatřením, které pouze zhorší atmosféru v dané oblasti".

    Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD):
    "Mimořádná rizika událostí kolem Sýrie jsou právě v tom, co se událo právě nyní. Protože neexistuje jasná dohoda mezinárodního společenství na společné strategii a protože není ani jasně definovaný nepřítel, bojuje tu každý svou vlastní válku podle svých zájmů a můžeme se ocitnout ve střetu mezi sebou samými".

    Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD):
    „Dnešní nešťastný a krajně nebezpečný incident v Sýrii ukázal dvě věci: V tomto regionu je příliš mnoho odlišných zájmů a dosavadní snaha o mezinárodní koordinaci s tím zatím mnoho nenadělala. Za druhé: Jakákoliv západní pozemní operace je v tomto napětí a zmatku zcela nemyslitelná. Pro další jednání o ukončení syrského válečného konfliktu je sestřelení ruského letounu bohužel velmi negativním signálem.“

    Místopředseda Jan Zahradil (ODS):
    "Turecko má plné právo chránit svůj suverénní vzdušný prostor před jakýmkoliv narušení"

    Ruský ministr obrany Sergej Šojgu později přiznal, že sestřelený letoun byl ruský, trval však na tom, že neopustil syrský vzdušný prostor. „Útočný letoun Su-24 byl v syrském vzdušném prostoru ve výšce šest tisíc metrů nad zemí,“ řekl Šojgu.

    Ruský generální štáb potvrdil, že ruský vrtulník, pátrající po sestřeleném bombardéru, byl sestřelen syrskými povstalci. Zahynul příslušník ruské námořní pěchoty. Moskva zároveň potvrdila, že zahynul i jeden z členů posádky sestřeleného letadla Su-24.

    Podle prezidenta Putina bude mít sestřelení letadla tragický dopad na vztahy Ruska s Tureckem. Incident prý překročil rámec obyčejného boje s terorismem a „je to rána do zad, kterou Rusku zasadili přisluhovači teroristů“.

    „V okamžiku, kdy bylo letadlo zasaženo, se nacházelo kilometr od tureckých hranic. Naši piloti nemohli žádný způsobem ohrozit území Turecka – to je zřejmé,“ prohlásil Putin.

    Ministr zahraničí Sergej Lavrov v reakci na incident zrušil svou plánovanou cestu do Ankary. Ruské ministerstvo obrany si předvolalo zástupce z turecké ambasády, aby vyjádřilo protest.

    Později Moskva oznámila, že v reakci na dění přeruší veškerou vojenskou spolupráci s Tureckem. Ruské ministerstvo obrany pak dodalo, že posílí svou vzdušnou obranu a „zničí jakékoliv cíle, které by představovaly potenciální hrozbu“.

    Jen se bráníme, tvrdí Ankara

    Ankara trvá na tom, že z její strany šlo o akt sebeobrany, nikoli o útok na jakýkoli stát. „Všichni musí vědět, že z hlediska mezinárodního práva i sebeobrany máme právo zasáhnout proti komukoli, kdo naruší náš vzdušný prostor nebo hranice,“ prohlásil turecký premiér Ahmet Davutoglu.

    Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, už dříve upozornilo Rusy, že při obraně hranice uplatní veškerá svá práva. Reagovalo tak na zprávy, podle nichž ruská letadla operují v oblasti obývané syrskými Turkmeny. Varování bylo minulý týden tlumočeno ruskému velvyslanci v Ankaře.

    Navíc Ankara upozornila, že v těchto oblastech nepůsobí příslušníci Islámského státu ani jiné teroristické skupiny, proti nimž Rusko podle svých prohlášení v Sýrii bojuje. Útoky prý nutí civilisty prchat z domovů a Turecko je tak vystaveno další uprchlické vlně.

    Ze strany tureckého letectva nejde o první zásah na syrské hranici. V půlce října sestřelilo na své straně hranice dron, který nedbal varování. I tehdy byli v podezření Rusové, ti však nepotvrdili, že by šlo o jejich stroj.

    Pomezí mezi Tureckem a Sýrií je horkou hranicí od června 2012, kdy syrská protivzdušná obrana sestřelila tureckou stíhačku F-4 Phantom. V září roku 2013 turecké stíhačky na hranici se Sýrií sestřelily syrský vrtulník. Loni turecké stíhačky poslaly k zemi syrský proudový letoun MiG-23.

    Světoví lídři vyzívají ke klidu

    Předseda Evropské rady Donald Tusk napsal na Twitteru, že by „všichni měli zachovat chladnou hlavu“. Podobně se vyjádřil bezprostředně po incidentu například německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. „Musíme doufat, že tato událost nebude znamenat nezdar pro povzbudivé první rozhovory, které nabízejí malou naději na deeskalaci syrského konfliktu,“ prohlásil

    Americký prezident Barack Obama uvedl, že ranní incident ukazuje na opakovaný problém s ruskými operacemi. Jde o útoky vedené u tureckých hranic a proti cílům, které nenáleží Islámskému státu. „Turecko jako jakákoli jiná země má právo bránit své území a svůj vzdušný prostor,“ řekl Obama.

    Důležitý podle něj je dialog Turecka a Ruska, aby se země vyhnuly jakékoli eskalaci problému. Francouzský prezident Francois Hollande, který v těchto dnech hledá podporu pro intenzivnější údery proti islamistům v Sýrii a Iráku, konstatoval, že „se musíme vyhnout eskalaci“.

    Kvůli incidentu večer jednala mimořádně také Severoatlantická rada. Generální tajemeník NATO Jens Stoltenberg po schůzce uvedl, že „Aliance plně stojí za Tureckem a je s Tureckem solidární. Vyhodnocení incidentu dalšími spojeneckými zeměmi jsou podle něj v souladu s tím, jak dění popsali sami Turci. K vyřešení vážné situace kolem sestřelení ruského letadla Tureckem je třeba diplomacie a zklidnění.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media