„Jsme nyní přesvědčeni, že Rusko porušilo INF (dohodu o likvidaci raket středního a kratšího doletu INF, pozn. red.),“ oznámil Mattis v Bruselu během schůzky ministrů obrany NATO. Se spojenci se podle svých slov radil, jak Moskvu přimět k jejímu dodržování. Podrobnosti ale neuvedl.
„Bylo to důležité sdělení. Spojenci zdůraznili, že smlouva INF je velmi důležitá a je pilířem evropské bezpečnosti,“ konstatoval šéf Aliance Jens Stoltenberg s tím, že vývoj situace budou členské země bedlivě sledovat.
Ačkoliv jde o vzájemnou dohodu mezi USA a Ruskem, má podle jeho slov klíčový význam pro všechny spojence z NATO, především ty evropské. „Protože vylučuje celou kategorii zbraní - rakety se středním doletem - které mohou nést jaderné zbraně,“ dodal.
Aliance proto bude nadále Rusko vyzývat, aby obvinění z porušování smlouvy vyvrátilo jasným, transparentním a ověřitelným způsobem.
Sovětsko-americká smlouva INF o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě z roku 1987 zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5 500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země fakticky v roce 2001. Zlikvidováno bylo 4 000 jaderných hlavic a rovněž 1 846 sovětských a 846 amerických raket krátkého a středního doletu a demontovány byly také transportéry, skladovací sila a odpalovací zařízení.
Spojené státy už počátkem roku opakovaně upozorňovaly, že Rusko dohodu porušilo. Podle Pentagonu Rusové před časem dokončili vývoj střely (podle amerického označení SSC-X-8 nebo SSC-8) a nosič dosáhl plných operačních schopností. Rakety měly být podle zpravodajců tajně rozmístěny na několika místech.
Rusko novými tajnými střelami reaguje na Čínu, tvrdí expert |
Podle vojenských expertů může jít s velkou pravděpodobností o pozemní verzi střely Kalibr s dosahem až 2 500 kilometrů. Střely v námořní verzi Rusko použilo při úderech v Sýrii. Podle některých analytiků vývojem nové střely Rusko reaguje na zbrojní programy Číny, která není svázána žádnými podobnými smlouvami.
Moskva obvinění vždy odmítla a naopak obviňovala z porušení smlouvy Washington, především s ohledem na budování amerického protiraketového deštníku. Na nejnovější obavy zatím ruští představitelé nereagovali.
Státní ruský kanál Russia Today ovšem přispěchal z informací, že američtí zákonodárci souhlasili ve středu v rámci sestavování nového armádního rozpočtu pro fiskální rok 2018 s přidělením 58 milionů dolarů na výzkum a vývoj pozemního raketového systému se středním rozsahem, který by byl reakcí na údajné ruské porušení smlouvy INF.