natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • V čele generálního štábu bude elitní bojovník Řehka, rozhodla vláda

  1. června 2022  10:42,  aktualizováno  20:40
  Do čela generálního štábu zamíří někdejší velitel elitní bojové jednotky a dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka. Ministryně obrany Jana Černochová se kvůli tomu dnes odpoledne sešla s prezidentem Milošem Zemanem a návrh poté schválila vláda.  

  Karel Řehka, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, na národní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost v Míčovně Pražského hradu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Ministryně Černochová o novém kandidátovi informovala odpoledne vládu a ta návrh schválila.

  „Vážím si důvěry paní ministryně, vlády i pana prezidenta. Převzít armádu v tak složité mezinárodní a bezpečnostní situaci je velká výzva. Věřím, že důvěru nezklamu a těším se na spolupráci,“ uvedl generál Karel Řehka.

  Řehka se ujme funkce 1. července. „Generál Řehka je skvělá volba, je to voják se zkušenostmi ze strategické oblasti kybernetické bezpečnosti, ale i s velením na našem území nebo v bojových operacích na Balkáně a v Afghánistánu,“ uvedla Černochová.

  Podle ní Řehka mnohokrát prokázal své manažerské schopnosti, absolvoval i prestižní zahraniční důstojnické kurzy. „Je to skvělý voják i bojovník a provede naši armádu tolik potřebnou modernizací,“ dodala.

  Současný náčelník generálního štábu Aleš Opata by měl ve funkci skončit ke konci června. Černochová dnes Opatu označila za skvělého velitele a poděkovala za jeho službu České republice.

  „Dokázal skvěle vést armádu v období covidové pandemie, kdy se na vojáky spoléhala celá republika, stejně jako evakuaci z Afghánistánu a v posledních měsících byl pro mě a vládu Petra Fialy velkou oporou v agendě spojené s válkou na Ukrajině,“ uvedla.

  Černochová za něj navrhovala v uplynulých týdnech šéfa rozvoje sil generála Ivo Střechu. Náčelníka generálního štábu jmenuje prezident na návrh vlády a po projednání ve sněmovním výboru pro obranu.

  Prezident Miloš Zeman ale do funkce prosazoval dosavadního Opatova prvního zástupce Jaromíra Zůnu. S ministryní se prezident předtím neshodl.

  Z patové situace mělo pomoci právě nové jméno, se kterým Černochová dnes zamířila na Hrad. Už dříve se proslýchalo, že půjde o brigádního generála Karla Řehku, dosavadního ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a někdejšího velitele elitní 601. skupiny speciálních sil.

  „Když ministryně neuspěla se Střechou, tak věří, že pre­zident bude slyšet na Řehku, který se vyznamenal jako bojovník v Afghánistánu,“ přinesl informaci jako první deník Právo. Že má jít právě o Řehku, potvrdil iDNES.cz další zdroj obeznámený s jednáním.

  Zkušený bojovník a velitel

  Sedmačtyřicetiletý Řehka by se tak stal nejmladším náčelníkem generálního štábu.

  Vystudoval Vojenské gymnázium v Opavě a absolvoval Vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově a Královskou vojenskou akademii v Sandhurstu v Británii. Prošel také prestižním kurzem Rangers v USA.

  Má za sebou zahraniční mise v Kosovu a hned čtyři bojová nasazení v Afghánistánu. Velel 601. skupině speciálních sil z Prostějova a posléze působil také jako šéf Ředitelství speciálních sil na ministerstvu obrany.

  Od srpna 2018 byl zástupcem velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu. Je autorem knihy Informační válka. Věnuje se teorii ozbrojených konfliktů i hybridní války.

  V březnu 2020 byl jmenován ředitelem NÚKIB. V armádě dosáhl hodnosti brigádního generála. Kromě vojenských ocenění je například držitelem prestižní ceny Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost.

  Podle místopředsedy výboru pro bezpečnost Šimona Hellera (KDU-ČSL) by Řehka byl do čela generálního štábu dobrou volbou. „Prošel řadou pozic, včetně bojů v Afghánistánu. Je si plně vědom rizik naší země, přicházející primárně z východního směru,“ uvedl na twitteru.

  První úkol? Modernizace těžké brigády

  Řehkovu nominaci musí podle zákona projednat sněmovní výbor pro obranu. Podle jeho předsedy a bývalého ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) by měl výbor jednat už v pátek ráno. Řehku podle svých slov považuje za dobré vojáka a odborníka.

  Na dotaz ČTK ale upozornil, že takto rychlým kariérním postupem přeskočil v armádní hierarchii řadu dobrých vojáků a generálů. „Z tohoto pohledu si nejsem jist, jestli je to dobrá volba,“ citovala Metnara agentura.

  Bezpečnostní expert Ivan Gabal považuje Opatův odchod za předčasný. „Rád bych poděkoval Aleši Opatovi za jeho nasazení, tlak na modernizaci a výcvik i skromný, na veřejnosti zdrženlivý a důrazný velitelský styl a obrovskou autoritu v armádě a u veřejnosti,“ uvedl Gabal.

  Zvládnutí pandemie a vysoké obranné nasazení od začátku války na Ukrajině podle něj zaslouží respekt. „Protože nemusel odejít, jeho odchod mne mrzí, navíc prepřahání ve válce nepovažuji za šťastné,“ řekl.

  Generálu Řehkovi popřál dostatek sil pro pokračování v plnění úkolů spjatých s válkou na Ukrajině a závazky ČR vůči spojencům v NATO. Za prioritní v tomto ohledu označil především modernizaci těžké 7. mechanizované brigády, která stále čeká na přezbrojení novými bojovými vozidly pěchoty.

  Brigáda podle Gabala musí být bojeschopná co nejdříve a od Řehky to bude vyžadovat tvrdou práci a spíše kontinuitu a to minimálně do doby, dokud se nesníží naše ohrožení.

  „Je pracovitý, inteligentní a má reálné bojové zkušenosti, potřebuje si získat autoritu srovnatelnou s jeho úspěšnými předchůdci. Má proto osobní předpoklady i vysoce profesionální tým na generálním štábu. Musí být také schopen unést i kritickou reflexi z oblasti tvorby bezpečnostní a obranné politiky, která se dnes tvoří v synergii mnoha aktérů. Přeji mu úspěch,“ vzkázal Gabal.

  Pozitivně hodnotí výběr Řehky bývalý člen bezpečnostního výboru a lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Bartošek. „Čekám od něj, díky jeho expertíze, modernímu přístupu a strategickému myšlení stejně kvalitní práci i na novém postu,“ uvedl na twitteru.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media