„Projekt MADR běží podle uzavřené smlouvy. Letos dostaneme první radar a v příštím roce zbylých sedm. Podobně jsme na nejlepší cestě dotáhnout během nejbližších týdnů do úspěšného konce projekt SHORAD, tedy pořízení protiletadlových raketových kompletů Spyder,” řekl Metnar během třídenní návštěvy Izraele.
Obrana nakupuje z Izraele 8 radarů typu MADR za 3,5 miliardy korun. Ty mají nahradit přesluhující a dávno nevyhovující radary sovětské výroby, které slouží od 80. let minulého století.
„Navštívili jsme firmu Elta, výrobce radiolokátorů MADR. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že jeden radar je již kompletně hotový a prochází zkouškami, další tři výrobce dokončuje,” upřesnil náměstek pro vyzbrojování a akvizice Lubor Koudelka.
Tři prsty smrti drží ve výzbroji armády už jen šikovnost techniků |
Zpoždění naopak nabralo vyjednávání o nákupu protivzdušného raketového systému SHORAD. Ten chce obrana pořídit od izraelské vlády. Za 4 baterie systému SPYDER od výrobce Rafael míní zaplatit maximálně 10 miliard korun.
Jenže původní izraelská nabídka na jaře počítala se sumou 15 miliard. Smlouvu na dodávky nových protivzdušných systémů chtěla obrana podepsat už na jaře s tím, že by dodávky začaly od roku 2023.
Nové protivzdušné systémy jsou přitom pro armádu klíčové. Mají nahradit dosluhující raketové systémy sovětské výroby 2K12 KUB, známé jako „tři prsty smrti“, které v armádě slouží takřka čtyřicet let.
Metnar uctil památku sedmi Čechoslováků
Během třídenní návštěvy se Metnar v Tel Avivu setkal se svým protějškem Benjaminem Gantzem. „Naše země pojí dlouholeté pevné vazby. Řešili jsme bezpečnostní situaci na Blízkém Východě i jinde ve světě, stejně jako obrannou a průmyslovou spolupráci. Máme v běhu několik společných projektů a do budoucna je určitě potenciál pro další,” uvedl Metnar.
Podle Gantze jsou vzájemné vztahy vynikající, stejně jako obranná spolupráce. „Rovněž jsme diskutovali o potřebě udržovat regionální stabilitu tváří v tvář rostoucím výzvám a zejména íránské agresi,” konstatoval Gantz.
Kromě jednání český ministr navštívil hranice se Sýrií. Golanské výšiny jsou dlouhodobě sporným územím, proto zde od roku 1974 monitoruje situaci UNDOF, pozorovatelská mise OSN. Té se aktuálně účastní i čtyři příslušníci Armády ČR. Celkem se od roku 2015, kdy jsme se do mise zapojili, na Golanech vystřídalo 21 českých vojáků.
Poslední den pobytu v Izraeli česká delegace uctila památku sedmi československých vojáků pochovaných na britském vojenském hřbitově ve městě Ramla. Ministr společně s velvyslancem ČR v Izraeli Martinem Stropnickým také položili věnec u památníku holokaustu Yad Vashem v Jeruzalémě.
Nákup radarů MADRPro armádu je nákup nových radarů klíčový. Současná technika ještě sovětské výroby totiž hlídá český vzdušný prostor od poloviny 80. let a už dvakrát překročila svoji životnost. Ministerstvo slibuje armádě nové radary už od roku 2004.
|