natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Německé stíhačky prolétly nad Jeruzalémem. Poprvé od první světové války

  18. října 2021  15:24
  Společný přelet německých a izraelských stíhaček nad Jeruzalémem jako symbol partnerství a silné gesto upevnění vzájemných vztahů. Poprvé po sto letech, poprvé od první světové války, připomínají izraelské deníky. A jako důkaz hlubší spolupráce vrcholící rozsáhlé společné letecké cvičení v Negevské poušti.  

  Velitel německé Luftwaffe Ingo Gerhartz v Eurofighteru (dole) a jeho izraelský protějšek Amikam Norkin ve stroji F-15 "Baz“ během společného symbolického přeletu německých a izraelských stíhaček nad Jeruzalémem | foto: Bundeswehr

  Izraelsko-německé vztahy jsou na nebývalé úrovni. Před rokem v létě izraelské vojenské letouny cvičily nad Německem a v symbolickém uctění památky obětí holocaustu podnikly přelet nad památníkem obětí koncentračního tábora v Dachau a letištěm Füerstenfeldbruck, kde v roce 1972 palestinští teroristé zabili 11 izraelských olympioniků.

  Teď na oplátku letouny německé Luftwaffe cvičí až do konce října přímo v Izraeli. Berlín na izraelskou základnu Uvda v Negevské poušti vyslal 160 vojáků a 6 letounů Eurofighter Typhoon.

  Jeden navíc dostal speciální zbarvení, symbolizující přátelství mezi vzdušnými silami obou zemí. Stroj s trupovým číslem 31+37 nese vyobrazení vlajek a znaků obou zemí a také příznačný název “Orlí hvězda“.

  „Naše odpovědnost nevyprchá. Věčný plamen vzpomínek nesmí zhasnout,“ prohlásil velitel německého letectva Ingo Gerhartz v jeruzalémském památníku Jad Vašem, kde společně se svém izraelským protějškem Amikamem Norkinem v neděli uctili oběti holocaustu. „Stále cítíme utrpení židovských obětí šoa… Nikdy více,“ řekl s použitím hebrejského výrazu pro holocaust.

  Jen pár hodin po obřadu pak novou kapitolu vzájemných vztahů stvrdili osobně v kokpitech bojových strojů během společného přeletu německých a italských stíhaček nad Jeruzalémem. Formace letounů se objevila mimo jiné nad budovou Knessetu i dalšími institucemi.

  A stroje v čele formace osobně pilotovali oba generálové. Gerhartz v kokpitu Eurofighteru a Norkin zase ve stroji F-15 „Baz“. Pok po boku. Izraelské deníky připomněly, že to bylo poprvé od první světové války, co se německé bojové letouny pohybovaly na nebi nad tímto městem.

  „Přelet představuje partnerství a silné vztahy mezi vzdušnými silami i oběma zeměmi a také závazek pokračovat se spolupráci v budoucnosti,“ uvedla v oficiálním prohlášení izraelská armáda.

  Německé letouny zůstanou v Izraeli až do konce října. V rámci nadnárodního leteckého cvičení „Blue Flag“ (Modrá vlajka) se zapojí do cvičných operací také letci z USA, Británie, Itálie, Francie, Řecka a Indie.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media