natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Izraelští výsadkáři seskočili v Česku. Účast na Dnech NATO byla utajená

  19. září 2021  18:20
  Byl to historicky první seskok izraelských výsadkářů na naše území od vzniku České republiky. Společný seskok s českými vojáky během Dnů NATO v Ostravě byl do poslední chvíle utajován.  

  Utajený seskok izraelských výsadkářů na Dny NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Pro návštěvníky Dnů NATO na mošnovském letišti si organizátoři připravili nebývalé překvapení. Unikátní seskok dvou desítek českých a izraelských výsadkářů.

  Jako připomínku spolupráce mezi těmito státy, jenž trvá přes 70 let, již od vzniku státu Izrael.

  Původně měl seskok proběhnout už dopoledne a ještě se slovenskými výsadkáři, kvůli počasí však byl odložen. “Měl to být první seskok izraelských výsadkářů na našem území od vzniku České republiky,” avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), který nedělní program Dnů NATO zahajoval.

  Seskok připomněl symbolický význam, který však má hluboké historické souvislosti. Česko podle něj navazuje na spolupráci z roku 1948, kdy tehdejší Československo mladému izraelskému státu poskytovalo materiální pomoc a na svém území provádělo výcvik izraelských specialistů, pilotů a výsadkářů.

  „Navzdory peripetiím, které přinesla studená válka, se nejen našim státům ale také našim ozbrojeným silám ve své moderní historii povedlo navázat na kořeny vzájemných vztahů a Česká republika je dnes jedním z nejsilnějších spojenců Izraele v EU,“ uvedl premiér.

  Z armádního letounu CASA se na letiště snesli instruktoři výsadkové přípravy útvarů české armády a výsadkáři Izraelských obranných sil (IDF).

  „Je jen málo států, se kterými má Česká republika, a dříve mělo Československo, tak dobré vztahy jako s Izraelem. I díky tomu můžeme našim návštěvníkům nabídnout tento jedinečný seskok, protože účast izraelských sil na veřejné akci v Evropě je velmi raritní,“ zdůraznil Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které největší bezpečnostní show v Evropě na mošnovském letišti pořádá.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media