Poslanci schválili přijetí Černé Hory do NATO, proti byli komunisté

Vydáno 01.12.2016
Poslanecká sněmovna schválila přístupový protokol pro přijetí Černé Hory do Severoatlantické aliance. Pro bylo 95 ze 117 přítomných poslanců. Proti hlasovali komunisté. Senátoři s přijetím balkánské země souhlasili už v říjnu.  

Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Přistoupení Černé Hory se Severoatlantická aliance rozšíří na 29 zemí. Naposledy v roce 2009 do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko. Pozvánku ke vstupu dostala Černá Hora letos v květnu. Od té doby se mohou zástupci země účastnit aliančních jednání a začal tím takzvaný ratifikační proces.

Parlamenty všech členských států musí ratifikační protokol schválit. Před hlasováním české dolní komory tak učinilo už 15 spojeneckých zemí. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) Černá Hora o vstup do NATO, ale i do Evropské unie jednoznačně stojí a na začlenění do aliančních struktur je připravena.

„Jednoznačně Černá Hora je na podobné rozhovory a přistoupení do Aliance připravena nejlépe ze všech zemí. Je to země, která se významně podílí podle svých

kapacitních možností na alianční operaci v Afghánistánu. Podílí se také na misích EU. A i z hlediska kritérií, která se hodnotí, jako je právní systém země a úroveň správy, se vlastně dostala v té snaze o integraci jednoznačně nejdále,“ prohlásil.

Proti rozšíření Aliance hlasovalo 16 poslanců, výhradně z KSČM. Před přijetím země varoval například Leo Munzar s tím, že cílem rozšíření je pouze „další nestabilní člen“.

„Co přinese občanům Černé Hory členství v NATO? Pouze imaginární pocit bezpečí. Řekněme si to. Protože hlavní problémy Černé Hory jsou vnitrostátní problémy,

které tato země má. A v tomto NATO vůbec nepomůže,“ uvedl.

Podle místopředsedy zahraničního výboru sněmovny Pavla Šrámka (ANO) ale skutečnost, že se Černá Hora stane dalším členem Aliance pomůže k posilování stability a bezpečnosti na Balkáně.

Poslanec Marek Ženíšek (TOP09) v reakci na odmítavé prohlášení komunistického poslance Munzara připomněl, že Černá Hora nedávno odhalila chystaný pokus o převrat. „Prorusky orientovaný převrat, který byl údajně plánovaný během voleb v říjnu, se nepovedl. On se zkrátka nepovedl. Nevyšlo to. Takže v argumentaci, ve které dnes pokračujete, zkrátka není třeba pokračovat. Nevyšlo jim to, asi vám to zapomněli říct vaši kolegové z Ruské federace,“ uvedl.

Antonín Seďa (ČSSD) upozornil, že si Černá Hora o svém vstupu rozhodla sama. „A já bych nerad, abychom Černohorcům říkali, co mají dělat a jak si mají zajišťovat svoji bezpečnost. Nám by se to taky nelíbilo,“ dodal.

inc natoaktual.cz