natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Nezemřeli zbytečně, řekl o českých vojácích prezident Zeman

  8. července 2014  16:47
  Jde o největší ztrátu české armády v její novodobé historii. Čeští představitelé označili smrt čtyř českých vojáků v Afghánistánu shodně za tragédii. Nezemřeli zbytečně, řekl na adresu padlých prezident Miloš Zeman.  

  Prezident Miloš Zeman na národní konferenci 15. let Česka v NATO na Pražském hradě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Prezident se svým prohlášením k úternímu incidentu v afghánské provincii Parván vystoupil na Pražském hradě. Rodinám, příbuzným a přátelům čtyř mrtvých vojáků vyjádřil nejhlubší soustrast.

  "S hlubokým dojetím jsem vyslechl zprávu o tragických obětech českých vojáků na základně Bagrám. S dojetím tím větším, že na této základně jsem poměrně nedávno byl a je možné, že jsem právě s těmito vojáky mluvil," řekl Zeman s tím, že se zúčastní příletu ostatků těchto vojáků zpět do Česka.

  "Chtěl bych říci, že nezemřeli zbytečně, protože v Afghánistánu je jedna z nejvýznamnějších teroristických základen, která organizuje útoky vůči celému civilizovanému světu. Kromě již známých útoků v New Yorku bych chtěl připomenout útoky v Londýně, Madridu, ale také v Bombaji," prohlásil prezident.

  Podle jeho slov není vyloučeno, že teroristé plánovali nebo plánují také útoky na další země a další města včetně České republiky. "Takže čím intenzivněji se bude bojovat v Afghánistánu, tím nižší je riziko, že budou zasaženi i nevinní civilní čeští občané. V tomto je hluboký smysl jejich boje a v tomto je hluboký smysl jejich obětí," dodal Zeman.

  Událost, ke které došlo v úterý ráno nedaleko základny Bagrám, se během dne vyjadřovaly také české politické špičky. Incident shodně označily za tragický a šokující.

  "Zpráva o úmrtí čtyř příslušníků Armády ČR, kteří se účastnili mise ISAF v Afghánistánu, mne hluboce zasáhla. Rád bych v této těžké chvíli vyjádřil upřímnou soustrast rodinám, příbuzným a pozůstalým. Zároveň je chci ubezpečit, že vláda udělá maximum pro jejich podporu v této smutné chvíli," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

  Čeští vojáci podle něj padli při plnění důležitého úkolu, v boji za principy svobody a demokracie, které Česká republika dlouhodobě prosazuje. "Chci jednoznačně ocenit statečnost padlých vojáků. Jejich smrt je velmi smutnou zprávou pro celou naši zemi," řekl. Jak dodal, Česká republika si vědoma své odpovědnosti a přes těžkou ztrátu, kterou utrpěla, je nadále připravena plnit své spojenecké závazky a přispívat k udržování mezinárodního míru a bezpečnosti.

  Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v reakci na událost přerušil krátkou rodinnou dovolenou a okamžitě se vrací zpět do Prahy. Je v telefonickém kontaktu s předsedou vlády i velením české armády. "Smrt čtyř našich vojáků je obrovská tragédie. Všem rodinám vyjadřuji svou hlubokou soustrast," uvedl Stropnický a nařídil stáhnout vlajky v areálu ministerstva obrany na půl žerdi.

  "Je mi to moc líto, je to velká tragédie. Chtěl bych ocenit statečnost našich vojáků a vyslovit upřímnou soustrast rodinám a nejbližším. Vláda poskytne nezbytnou pomoc rodinám vojáků," uvedl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Podobně se vyjádřili i další koaliční představitelé, například předsedové obou komor Parlamentu Jan Hamáček a Milan Štěch.

  Naproti tomu bývalý premiér a šéf strany LEV 21 Jiří Paroubek označil oběti českých vojáků za zbytečné "ve zbytečné válce za zájmy, do kterých nám nic není". Vyzval přitom vládu ke stažení vojáků z Afghánistánu. Podobně šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že jeho strana je proti zahraničním misím, "ve kterých velmi často obětují životy čeští vojáci".

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media