Těla padlých jsou v Česku, prezident vojáky vyznamená Za hrdinství

10. července 2014  16:10
Armádní speciál přivezl do Česka těla čtyř padlých vojáků, kteří zemřeli v úterý při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Prezident Miloš Zeman chce padlé vyznamenat "in memoriam" medailemi Za hrdinství.  
Rozloučení se čtyřmi padlými českými vojáky na základně v afghánském Bagrámu (10.7.2014) | foto: Armáda ČR
galerie Rozloučení se čtyřmi padlými českými vojáky na základně v afghánském Bagrámu... Rozloučení se čtyřmi padlými českými vojáky na základně v afghánském Bagrámu... Rozloučení se čtyřmi padlými českými vojáky na základně v afghánském Bagrámu... Rozloučení se čtyřmi padlými českými vojáky na základně v afghánském Bagrámu... Rozloučení se čtyřmi padlými českými vojáky na základně v afghánském Bagrámu...

Letoun s ostatky vojáků přistál na letišti v pražských Kbelích krátce před půl druhou odpoledne. Stroj doprovázely dva nadzvukové letouny Gripen. Ještě před odletem z Afghánistánu se s padlými rozloučili čeští vojáci přímo na ploše letiště v Bagrámu.

Čtyři čeští vojáci zahynuli při sebevražedném atentátu

Pietního aktu na letišti ve Kbelích se zúčastnili kolegové padlých z útvarů 4. brigády rychlého nasazení i představitelé státu včetně prezidenta Miloše Zemana. Ten osobně kondoloval rodinám a příbuzným padlých vojáků.

Padlé vojáky chce v říjnu, tedy při nejbližší možné příležitosti, vyznamenat in memoriam medailemi Za hrdinství.

Po přistání byly čtyři rakve zahalené v českých vlajkách vyloženy z letadla, na černě katafalky je za zvuků smuteční hudby přenesli příslušníci Čestné stráže. Vojenský kaplan Petr Fiala poté přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. "Dej nám, abychom si přinesených obětí dokázali vždy vážit a vnímat jejich hodnotu," řekl.

Pietní akt, kterého se účastnili také americký velvyslanec Norman Eisen nebo premiér Bohuslav Sobotka,ukončila státní hymna, po níž byly rakve umístěny do přistavených pohřebních vozů. O tom, jak a kde budou padlí vojáci pohřbeni, rozhodnou jejich rodiny. Armáda už jim nabídla organizaci pohřbů s vojenskými poctami.

Vojáci založili sbírku na pomoc rodinám padlých kamarádů

Už v pravé poledne se k uctění památky čtyř padlých vojáků na tři minuty rozezněly po celé České republice sirény a zvony. "Do důsledků splnili svoji povinnost profesionálních vojáků a budu si jich vždycky vážit," uvedl Martin Stropnický.

Podle něj je v tuto chvíli důležité nezapomínat na ty, kteří v afghánském Kábulu a na základně Bagrám dál slouží a tento okamžik nepochybně intenzivně prožívají. "Tímto jim vyjadřuji veškerou podporu. Chci říci, že ministerstvo obrany a vláda ČR stojí pevně při nich, že si vážíme jejich práce, že si jí vysoce ceníme a že mají náš obdiv a respekt," prohlásil Stropnický, který se chce za vojáky do Afghánistánu brzy osobně vypravit.

Do Afghánistánu by měl v blízké době odletět ještě nejméně jeden letecký speciál. A to pro těžce zraněného vojáka, kterého lékaři americké polní nemocnice už čtyřikrát operovali. Další zákroky jej ještě čekají. Potřeboval hodně krve, kterou darovali i jeho kamarádi vojáci. Lékaři mu především rekonstruovali cévy na rukou a nohou.

Podle náčelníka Generálního štábu Petra Pavla se jeho stav mírně zlepšil. Do Česka má být převezen během dvou týdnů. Do země také Česko vyšle další pětici vojáků, aby nahradili padlé.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.