natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na obranu 2 procenta HDP, chce uzákonit opoziční ODS

  7. března 2019  12:39
  Opoziční ODS chce předložit novelu zákona o zajišťování obrany státu, která má garantovat, že Česká republika bude každoročně vydávat na obranu 2 procenta HDP. Návrh zákona chtějí Občanští demokraté předložit 12. března, tedy přesně na den dvacet let od vstupu Česka do NATO.  

  Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Být černým pasažérem je neslušné, obyčejně to nakonec neskončí dobře. Opakovaně se snažíme přesvědčovat kolegy v Poslanecké sněmovně i členy vlády a premiéra, že není v zájmu ČR, a není správné, abychom neplnili své závazky vůči NATO,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

  Česká republika se podle něj nemůže jen spoléhat na to, že zejména Spojené státy, ale i některé jiné země plní rozpočtové výdaje podle „gentlemanské dohody“ a ostatní jsou díky tomu v bezpečí. Podle Fialy je právě dvacáté výročí vstupu země NATO dobrá příležitost opět navrhnout, abychom země zvýšila výdaje na obranu na 2% HDP.

  Novelu iniciovala první místopředsedkyně poslaneckého klubu a expertka ODS pro obranu Jana Černochová. Návrh počítá s tím, že by rozpočet ministerstva obrany byl v příštích letech postupně navyšován tak, aby nejpozději v roce 2024 dosáhl úrovně 2% HDP. Obranné výdaje minimálně v této výši by pak měla vláda za povinnost udržovat v dalších letech.

  Podobný návrh přeložila ODS už před rokem, ale bez úspěchu.

  „Navýšení výdajů na obranu neděláme pouze kvůli tomu, abychom si udrželi spojenectví, díky kterému je Česká republika zřejmě nejlépe bezpečnostně zajištěna ve své historii, ale hlavně kvůli sobě,“ konstatovala Černochová.

  Suverénní stát, který chce být brán vážně, potřebuje podle ní mít silnou, sebevědomou a moderně vyzbrojenou a vycvičenou armádu.

  Česká republika podle představitelů ODS dlouhodobě neplní své sliby dané Severoatlantické alianci, že bude na obranu vydávat doporučená 2% HDP a 20% obranného rozpočtu půjde na investice.

  Česko v současnosti dává na obranu jen něco málo přes jedno procento. Dvouprocentní hranice dosahovalo naposledy v roce 2005. V roce 2014 přitom české parlamentní strany mimo komunistů společně během národní konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ na Hradě deklarovaly, že budou zvyšovat výdaje na obranu do roku 2020 na 1,4 procenta HDP.

  Odhady za loňský rok Česku připisovaly šesté místo od konce v rámci všech zemí NATO s podílem 1,11 procenta. Horší mělo být jen Lucembursko (0,55 procenta), Belgie a Španělsko (obě 0,93 procenta), Slovinsko (1,01 procenta) a Maďarsko (1,08 procenta).

  Přesná čísla by měla být známá 14. března, kdy šéf NATO Jens Stoltenberg zveřejní svou pravidelnou výroční zprávu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media