natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Velení NATO ukázalo snímky ruských tanků na ukrajinské hranici

  16. června 2014  7:29
  Vrchní velitelství sil NATO zveřejnilo snímky z oblasti ukrajinsko-ruských hranic. Podle Aliance zachycují přesuny neoznačených ruských tanků na Ukrajinu. Kyjev z proniknutí několika tanků na ukrajinské území a vyzbrojování proruských sil těžkou technikou obvinil Rusko už během týdne. Moskva to odmítla.  

  Levý snímek z 30. května 2014 zobrazuje rozmístění ruských vojenských sil u Rostova na Donu, přibližně 75 kilometrů od hraničního přechodu Dolžanskyj, který byl v držení separatistů. Prostřední snímek 6. června ukazuje stahování ruských sil a zároveň příjezd 8 bitevních tanků, které na snímku z května nejsou. Pravý snímek z datem 11. června zachycuje celkem desítku tanků - 3 zaparkované, 4 ve výcvikovém prostoru a 3 na přepravních podvalech | foto: ACO

  "Jsem znepokojen zprávami, že proruské ozbrojené gangy získávají těžké zbraně z Ruska, včetně ruských tanků," uvedl generální tajmeník NATO Anders Fogh Rasmussen v reakci na zprávy z Kyjeva, že na ukrajinské území pronikli v týdnu nejméně tři ruské tanky.

  O pomoci Ruska proruským ozbrojecům na východě Ukrajiny v podobě těžké techniky včetně tanků informovala ve čtvrtek ukrajinská média. Moskva takové zprávy odmítla, ačkoliv sami proruští separatisté potvrdili, že tanky k dispozici mají. Neuvedli však, jak se k nim dostali.

  Snímek převzatý z videa zveřejněného na internetu 11. června 2014 ukazuje osamocený tank T-64 při průjezdu městěm Snižne v Doněcké oblasti. Němá žádné označení

  Snímek z videozáběrů zveřejněných na internetu 11. června 2014 ukazuje 2 tanky T-64 projíždějící obcí Makijivka, na křižovatce ulic Sverdlovská a Donbaská. Tanky doprovází vozislo s ruskou vlajkou. Žádný z tanků nemá označení.

  Snímky pro porovnání barev používaných v ukrajinské a ruské armádě zachycují ukrajinský T-64 s osamocený T-64 ve městě Snižne

  Podle Rasmussena by potvrzení takových zpráv znamenalo další vážnou eskalaci ukrajinské krize. Šéf NATO proto znovu vyzval Moskvu, aby dokončila stahování svých sil od  ukrajinských hranic, zastavila přesuny zbraní i bojovníků na Ukrajinu a využila svůj vliv na separatisty k ukončení bojů.

  V sobotu pak vrchní velitelství sil NATO zveřejnilo sérii snímků, které mají dokazovat přesuny ruských tanků u ukrajinských hranic.

  Tanky nemají žádné označení a jsou odlišné od těch, které používá ukrajinská armáda. Snímky tak podle Aliance vyvolávají závažné otázky nad úlohou Ruska v destabilizaci východoukrajinských regionů.

  Podrobnější náhled na snímek z 11. června 2014 ukazuje desítku ruských tanků T-64, které tam před několika dny ještě nebyly. Detail vlevo nahoře ukazuje 3 tanky na parkovišti, detaily vpravo pak 4 tanky ve výcvikovém prostoru a detail vlevo dole 3 tanky naložené na podválech pro přepravu po silnici.

  Fotografie byly pořízeny u ukrajinských měst Makijivka a Snižne v Doněcké oblasti, kde byly zachyceny ruské tanky T-64. Další fotografie zachycují prostor u hraničního přechodu Dolžanskyj v Luhanské oblasti a ruské vojenské zařízení v Rostově na Donu, odkud bylo údajně deset ruských tanků na Ukrajinu vypraveno.

  "Rusko má stále  přibližně 2 000 tanků T-64, které byly vyřazeny z provozu a určeny ke zničení. Je vysoce pravděpodobné, že velké množství z nich je stále funkční," uvdelo vrchní velitelství NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media