natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • NATO zvažuje misi v Iráku

  6. května 2003  16:09
  Washington - Severoatlantická aliance zkoumá možnost vyslání mírových sil do Iráku. Informoval o tom generální tajemník aliance George Robertson po jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem a šéfem americké diplomacie Colinem Powellem. Případná role NATO v Iráku při stabilizaci oblasti není podle Robertsona zatím stále jasná.  

  Robertson upozornil, že NATO dosud nezaujalo postoj k tomu, zda bude v poválečné Iráku nějakou roli skutečně hrát. Členské země však budou zcela jistě o zapojení jednat.

  "Neexistuje zatím žádná pozice NATO ve vztahu k Iráku. Řada členských zemí však dala najevo, že jsou ochotné znovu diskutovat o roli aliance v Iráku, až se situace stane jasnější," prohlásil Robertson.

  Spojené státy by přitom uvítaly, kdyby se aliance v Iráku angažovala. Jak uvedl před novináři ministr zahraničních věcí Colin Powell, význam NATO ukazuje už samotné plánované převzetí mise v Afghánistánu.

  Účast NATO v Iráku by však značně ulehčila americkým a britským vojákům, kterých zůstává v Iráku na 100 tisíc. Powella proto těší, že aliance nadále o možné roli v oblasti uvažuje a chce o ní jednat.

  "Nepochybuji o tom, že budeme diskutovat znovu," slíbil po setkání s americkým prezidentem Robertson.

  Ochotu jednat o případné roli NATO v Iráku vyjádřila i Francie, která spolu s Německem a Belgií byla zásadně proti ozbrojenému konfliktu v Iráku a blokovala i poskytnutí alianční ochrany Turecku před případným iráckým protiúderem.

  Francouzský prezident Jacques Chirac však podmínil jednání o angažování aliance v oblasti žádostí OSN. "Francie je ochotná projednat roli NATO v Iráku, ale požadavek by měl být vznesen Radou bezpečnosti OSN," řekl Chirac.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media