natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Moskva nebude rozhodovat, kam se Ukrajina přidá, vzkázal šéf NATO

  13. dubna 2021  12:39
  Zastavte provokace a de-eskalujte napětí, vyzval Rusko šéf NATO Jens Stoltenberg. Moskvu zároveň varoval před dalším shromažďováním svých vojenských sil u ukrajinských hranic a vyzval k ukončení podpory proruských separatistů na Donbase.  

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  „NATO stojí za Ukrajinou,“ prohlásil Stoltenberg po schůzce s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytrem Kulebou.

  Masivní soustředění ruských vojenských jednotek na hranicích s Ukrajinou a na Krymu označil za „neopodstatněné, neodůvodnitelné a hluboce znepokojivé“.

  Schůzka šéfa ukrajinské diplomacie v centrále NATO přichází během prudkého zhoršení situace na východní Ukrajině a množících se případů porušení příměří mezi proruskými separatisty a ukrajinskými ozbrojenými silami.

  „Rusko přesunulo k ukrajinským hranicím v posledních týdnech tisíce vojáků připravených k boji, což je největší nárůst ruských vojsk v oblasti od nelegální anexe Krymu v roce 2014,“ konstatoval Stoltenberg. Připomněl, že v uplynulých dnech přišlo kvůli porušování příměří na východní Ukrajině o život několik ukrajinských vojáků.

  Stoltenberg vyjádřil politování nad tím, že se Rusko nezúčastnilo nedávného zasedání OBSE, kde mohlo obavy ze svých neobvyklých vojenských aktivit rozptýlit.

  Šéf ukrajinské diplomacie Kuleba ujistil, že jeho země nechce válku s Ruskem a usiluje o diplomatické řešení konfliktu. K ruským akcím nicméně ostře poznamenal, že Ukrajina a její západní partneři jsou nyní „lépe připraveni než před sedmi lety“, kdy Rusko anektovalo Krym a spustilo vojenské akce na východě země. „Pokud by Moskva podnikla jakýkoli neuvážený krok nebo zahájila novou spirálu násilí, přijde ji to ve všech ohledech draho,“ prohlásil Kuleba.

  Aliance podle Stoltenberga neochvějně podporuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a nikdy neuzná nezákonnou ruskou anexi Krymu. „Nadále vyzýváme Rusko, aby ukončilo podporu ozbrojencům na východní Ukrajině a stáhlo své síly z ukrajinského území,“ řekl.

  Spojenci budou nadále poskytovat Kyjevu praktickou podporu, aby mohl lépe zajistit svou vlastní bezpečnost. Od výcviku ukrajinských jednotek, přes dodávky vybavení až po pomoc při reformách nutných pro případný vstup Ukrajiny do Aliance.

  K aspiracím Ukrajiny na členství Stoltenberg vzkázal, že spojenci chtějí, aby Kyjev uspěl. O tom, kam se Ukrajina přidá, ale podle jeho slovo nebude rozhodovat Moskva.

  „Je na třiceti spojencích v NATO, aby rozhodli, kdy bude Ukrajina připravena ke členství. Nikdo jiný nemá právo se pokoušet vměšovat nebo zasahovat do tohoto procesu,“ uvedl Stoltenberg. Rusko se nyní podle něj pokouší obnovit sféru vlivu. „A snaží se rozhodovat, co mohou sousedé dělat,“ dodal.

  Situací na východě Ukrajiny se má ve středu během své cesty do centrály NATO zabývat i americký ministr zahraničí Antony Blinken.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media