natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rusko zvyšuje represe doma i agresi navenek, jsme ostražití, tvrdí NATO

  24. března 2021  18:04
  Opatření k odstrašení Ruska musí pokračovat, včetně jednotek na východní hranici a posilování obrany před ruskými kybernetickými a hybridními útoky. V Bruselu se na tom shodli ministři zahraničí NATO. "Přes mnoho let tlaku a úsilí o smysluplný dialog Rusko zesílilo vzorec represivních akcí doma a agresivního chování v zahraničí," řekl šéf Aliance Jens Stoltenberg.  

  Šéf NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

  Podle Stoltenberga jsou spojenci k přístupu k Rusku nadále jednotní. A stejně tak partnerské země jako Finsko a Švédsko, jejichž představitelé se jednání s třicítkou aliančních ministrů rovněž účastnili.

  „Zůstaneme ostražití,“ prohlásil Stoltenberg. Jak dodal, spojenci vidí, jak ruský režim násilně utlačuje opozici doma a v zahraničí podkopává a destabilizuje své sousedy, včetně Ukrajiny, Gruzie a Moldavska, podporuje tvrdé represe v Bělorusku a snaží se ovlivňovat oblast západního Balkánu.

  Zvýšíme počet jaderných hlavic, plánuje Británie a čísla už nezveřejní

  Státy NATO pak čelí ruským dezinformacím a propagandě, snahám ovlivňovat volby a kybernetickým útokům. Stoltenberg připomněl, že Rusko neváhá použít chemické zbraně proti politickým oponentům doma i na území Aliance.

  Spojenci se na první reálné schůzce po roce videokonferencí kvůli koronaviru shodli, že účinná opatření k odstrašení Ruska včetně rozmístění aliančních sil ve východní Evropě a posílení obrany proti kybernetickým a hybridním útokům musí pokračovat.

  Vyzvali Moskvu také k propuštění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného a dalších zadržovaných.

  „Prezident Putin je samozřejmě v konečném důsledku odpovědný za všechny kroky ruského státu,“ odpověděl Stoltenberg na dotaz, zda by ruského prezidenta označil stejně jako šéf Bílého domu Joe Biden „za zabijáka“.

  Stoltenberg podotkl, že pro spojence jsou stejně nepřijatelné pokusy o vraždy politických oponentů v Rusku i zprávy o ruských odměnách za zabití vojáků NATO v Afghánistánu.

  Politika dvojího přístupu k Rusku trvá

  Aliance nicméně bude stále prosazovat takzvaný dvojí přístup k Rusku - tedy současně odstrašení a obranu na jedné straně a snahu o dialog na straně druhé. „Protože s Ruskem musíme mluvit, částečně usilovat o lepší vztah,“ konstatoval.

  To samozřejmě podle něj zahrnuje především snahu o znovuobnovení kontroly zbrojení. V té souvislosti podle Stoltenberga všichni spojenci i přes napjatou situaci vítají dohodu USA a Ruska o prodloužení smlouvy „New START“ o omezení jaderných hlavic.

  Chceme oživit Alianci, i s Tureckem, slíbil Blinken spojencům

  Šéf NATO vyjádřil pochyby, že by se v dialogu s Moskvou mohlo v nejbližších době něco radikálně změnit a to ani na úrovni platformy Rady NATO-Rusko. Tu se podařilo od roku 2016 uspořádat desetkrát. „Avšak od léta 2019 se neuskutečnila žádná jednání, protože Rusko nereagovalo kladně na naše pozvání ke svolání rady,“ dodal Stoltenberg.

  Zatímco ohledně ruských vojenských hrozeb jsou spojenci jednotní, názorově vůči Rusku se rozcházejí například kvůli dostavbě plynovodu Nord Stream 2. Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval Německo k zastavení projektu, který podle USA ohrožuje energetickou bezpečnost Evropy.

  Blinken po jednání uvedl, že svého německého kolegu Heiko Masse varoval před možnými americkými sankcemi pro firmy, které se na stavbě sporného plynovodu podílejí. Berlín kritiku odmítá a považuje dostavbu plynovodu za výhodnou.

  natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media