natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stíhačky, torpédoborce a velitelství. USA kvůli Rusku posilují v Evropě

  29. června 2022  11:18,  aktualizováno  14:43
  Kvůli ruské agresi vyšlou USA do Evropy další moderní stíhačky, bojová plavidla a posílí vojenské struktury. Na summitu NATO v Madridu to spojencům slíbil americký prezident Joe Biden. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu je v Evropě nyní přes 100 tisíc amerických vojáků.  

  Americký prezident Joe Biden na summitu NATO v Madridu | foto: NATO Photos

  Americký prezident Joe Biden ve středu na summitu Severoatlantické aliance v Madridu oznámil posílení amerických kapacit v Evropě kvůli ruské hrozbě, jež se projevila invazí na Ukrajinu zahájenou před více než čtyřmi měsíci.

  „Spojené státy posílí rozmístění sil v Evropě a budou reagovat na měnící se bezpečnostní prostředí a také posilovat naši kolektivní bezpečnost,“ oznámil Biden.

  Během schůzky s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem uvedl, že Aliance silná a jednotná. „Kroky, které podnikáme během tohoto summitu, dále posílí naši kolektivní sílu,“ prohlásil.

  Biden ohlásil vyslání dvou letek nejmodernějších stíhaček F-35 do Británie, zvýšení počtu torpédoborců ve španělských přístavech ze čtyř na šest a vytvoření nového armádního velitelství v Polsku. Konkrétně by mělo jít o velitelství 5. americké armády.

  Do Německa a Itálie by pak Američané měli vyslat další zatím neupřesněné systémy protivzdušné obrany a o zhruba dalších 5 tisíc vojáků chce Bílý dům posílit brigády v Rumunsku a Pobaltí.

  Kvůli ruské invazi na Ukrajinu je v Evropě nyní přes 100 tisíc amerických vojáků.

  Podle Bidena jde v Madridu o historicky významný summit. Spojenci mají schválit nový strategický koncept a označit Rusko za protivníka, oznámit řadu kroků ke zvýšení svých obranných výdajů a schopností a dát pozvánku ke členství dosud vojensky neutrálním zemím – Švédsku a Finsku.

  Biden upozornil, že zatímco Putin usiloval o finlandizaci Evropy, Aliance se dále rozšíří. „A to je přesně to, co (Putin) nechtěl, ale přesně to, co je třeba udělat pro zajištění bezpečnosti Evropy,“ prohlásil.

  Splněný sen, chválí Varšava

  Umístění amerického velitelství v Polsku by prakticky znamenalo stálé rozmístění amerických jednotek v zemi, po kterém Varšava volá už několik let. Americké jednotky jsou dosud zemi stejně jako v například v Pobaltí na rotační bázi a po několika měsících se střídají. Stálou základnu v Polsku nemají.

  „Je to úspěch, který je výsledkem dlouhodobých jednání v této věci, a zároveň velmi jasný signál, že Američané hodlají svou přítomnost v Polsku zvýšit, nikoliv snížit,“ řekl agentuře Reuters Jakub Kumoch, poradce polského prezidenta pro zahraniční politiku.

  „Něco, co se mnohým zdálo nemožné, se dnes stává skutečností,“ napsal na Twitteru náměstek ministra zahraničí Marcin Przydacz.

  USA zvýšily počet svých sil v Evropě ze zhruba 60 tisíc před ruskou invazí na současných více jak 100 tisíc vojáků. To je mimochodem nejvyšší počet za uplynulé dvě dekády. Přes 10 tisíc do Polska, po tisícovce do Bulharska, Rumunska a pobaltských republik.

  Od února Pentagon vyslal do Evropy pro odstrašení Moskvy na 32 bitevních vrtulníků Apache (Polsko a Pobaltí), 18 stíhaček F-15 (Polsko), 12 nejmodernějších letounů F-35 (Polsko a Německo), 8 stíhaček F-16 (Rumunsko) a 6 letounů EA-18G pro elektronický boj (Německo).

  Do Británie převelel 4 strategické bombardéry B-52, několik tankerů pro doplňování paliva za letu a také řadu průzkumných a výzvědných strojů včetně legendárních špionážních strojů U-2.

  V Polsku a na Slovensku pak rozmístili Američané několik prvků protivzdušné obrany včetně dvou baterií systémů Patriot.

  Od roku 2017 bývaly v Evropě pouze tři americké takzvané brigádní bojové týmy (ABCT Army Brigade Combat Teams).

  V roce 2013 americká armáda stáhla z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti v Evropě. V době svého vrcholu během takzvané studené války bylo především v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků.

  Ještě v roce 1980 bylo v Evropě 200 tisíc amerických vojáků.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media