natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Elektrické tanky a obrněnce? NATO chce být emisně neutrální do roku 2050

  28. června 2022  19:17
  Změna klimatu je pro NATO klíčovou výzvou. Do roku 2030 chtějí spojenci snížit emise skleníkových plynů v civilním a vojenském sektoru nejméně o 45 % a do roku 2050 se stát uhlíkově neutrální, oznámil šéf Aliance Jens Stoltenberg. Věří, že v budoucnu se nejvyspělejší vojenská vozidla a nejodolnější ozbrojené síly nebudou spoléhat na fosilní paliva.  

  Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku | foto: MON

  „Nebude to snadné, ale lze to zvládnout,“ prohlásil Stoltenberg v projevu na okraj třídenního summitu NATO, který v úterý začal v Madridu.

  Všichni alianční spojenci se podle něj v rámci Pařížské dohody zavázali snížit emise skleníkových plynů. To by podle něj mohlo přispět k tomu, že přizpůsobí armády zaváděním „zelených“ technologií, jako jsou obnovitelné zdroje, syntetická paliva šetrná ke klimatu a energeticky účinnější řešení.

  „Do roku 2030 snížíme emise nejméně o 45 % a do roku 2050 dosáhneme neutrálních emisí,“ oznámil Stoltenberg. Aliance jako celek se k tomu má přihlásit v rámci svého nového Strategického konceptu, který spojenci v Madridu přijmou.

  Obecně se očekává, že závazek snižování produkce skleníkových plynů chce Aliance v příštích několika letech naplňovat především zvyšováním energetické účinnosti své rozsáhlé centrály v Bruselu či velitelství po Evropě.

  Stoltenberg ale dnes připustil, že do budoucna může Aliance například začít využívat bojová vozidla na alternativní pohon. Probíhající technologická revoluce podle něj může být velkým přínosem pro spojenecké armády.

  „Už dnes jsou nejlepšími novými auty skutečné elektromobily. A věřím, že v budoucnu budou nejvyspělejší vojenská vozidla a nejodolnější ozbrojené síly ty, které nejsou závislé na fosilních palivech,“ uvedl.

  Nikdy ale podle jeho slov nemůže být ohrožena vojenskou účinnost Aliance. „Pokud se nám nepodaří udržetmír, nepodaří se nám ani bojovat proti změně klimatu,“ dodal.

  Varoval, že změna klimatu není hrozbou, která se objevuje daleko za horizontem nebo v daleké budoucnosti, ale dopady na bezpečnost jsou viditelné už nyní.

  „Od dálného severu po Sahel je změna klimatu multiplikátorem krize. Extrémnější počasí devastuje komunity a podněcuje napětí a konflikty. Změna klimatu je důležitá pro naši bezpečnost, takže je důležitá i pro NATO,“ řekl s tím, že madridský strategický koncept v tomto ohledu jasně stanoví, že změna klimatu je určující výzvou naší doby.

  Aliance jako celek se pro splnění své obranné podstaty proto musí přizpůsobit na extrémní horka, tající ledovce, stoupající hladiny moří i bouře a hurikány, které ohrožují základny a vyřazují z provozu letiště.

  Aliance k tomu připravila analýzu dopadů změn klimatu a vyvinula první metodiku pro měření emisí skleníkových plynů, v civilních i vojenských oblastech svého působení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media