natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Přejmenování Makedonie otřásá řeckou vládou. Rezignoval ministr obrany

  14. ledna 2019  16:53
  Makedonský parlament schválil změnu ústavy, která umožní změnu názvu země na Republika Severní Makedonie. Poslanci tak vyšli vstříc požadavkům Řecka, které dlouhé roky kvůli názvu blokovalo vstup země do NATO a EU. V Řecku však dohoda s Makedonií otřásla složením vlády.  

  Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Makedonský parlament v pátek schválil změnu ústavy, která umožní změnu názvu země na Republika Severní Makedonie. Vychází tak vstříc sousednímu Řecku, které dlouhé roky kvůli názvu Makedonie blokovalo vstup země do NATO a Evropské unie.

  „Generační sen se stává realitou,“ uvedl po hlasování premiér Zoran Zajev. Pro ústavní změnu hlasovalo 81 makedonských zákonodárců ze 120. Schválené dodatky ukotvují do makedonské ústavy nový název země - Republika Severní Makedonie.

  Poslanci nejsilnější parlamentní strany VMRO-DPMNE hlasování bojkotovali. Před makedonským parlamentem podle agenturních zpráv také demonstrovaly stovky odpůrců dohody s Řeckem. Proti dohodě vystupuje aktivně také makedonský prezident Ďorge Ivanov.

  Kvůli letitému sporu s Řeckem Makedonie čekala na pozvánku do NATO od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

  Loni v červnu ale došlo k průlomové dohodě, podle níž má Makedonie užívat nový název Republika Severní Makedonie. Aliance ihned dala na svém summitu zemi pozvánku ke členství s podmínkou, že v rámci přístupových rozhovorů musí „dotáhnout do konce“ dohodu s Řeckem a plně ji implementovat.

  „Členství v NATO je jistou nejsilnější zárukou stability, bezpečnosti, nedotknutelnosti hranic, zachování územní celistvosti, ale zároveň dává záruku všem současným i budoucím domácím i zahraničním investorům,“ řekla ministryně obrany Radmila Šekerinska.

  Dohodu musí nyní ratifikovat ještě řecký parlament. Ukazuje se však, to patrně nebude jednoduché. Pro schválení dohody s Makedonií sice potřebuje premiér Alexis Tsipras prostou nadpoloviční většinu hlasů, situaci ale komplikuje zřejmý rozpad vládní koalice. Na protest proti dohodě s Makedonií totiž o víkendu oznámil svou rezignaci a odchod  jeho strany z vládní koalice ministr obrany a šéf strany ANEL Panos Kammenos.

  „Spolupráce nemůže pokračovat. ANEL odchází z vlády,“ prohlásil Kammenos po schůzce s Tsiprasem. Malá strana „Nezávislí Řekové“ (ANEL) tvořila dosud koalici s levicovou Syrizou premiéra Tsiprase. Dohodu o názvu Makedonie dlouhodobě odmítá s tím, že jde o zradu řeckých národních zájmů.

  Tsipras v reakci oznámil, že kvůli odchodu koaličního partnera požádá parlament o vyslovení důvěry své vládě. Hlasování by mělo proběhnout před tím, než bude parlament schvalovat dohodu s Makedonií. Podle Tsiprase je to otázka nejvýše „deseti dnů“.

  V řeckém parlamentu má Tsiprasova Syriza 145 hlasů z 300 členů zákonodárného sboru. Pro nadpoloviční většinu potřebuje tedy 6 hlasů. Vyjma některých poslanců ANEL, kteří zřejmě nevyslyší rezignaci stranického šéfa Kammenose, se premiér pravděpodobně bude spoléhat na nepočetnou proevropskou stranu Potami, která disponuje sedmi poslaneckými mandáty.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media