Makedonie se změnila na Severní Makedonii. Spor s Řeckem končí

13. února 2019  8:18
Od úterní večera je dosavadní Makedonie oficiálně Severní Makedonií. Sousední Řecko ratifikovalo protokol o přistoupení balkánské země do NATO a stvrdilo tím nové označení země vyjednané loni v létě. Po mnoha letech tak končí spor mezi oběma státy o pojmenování bývalé jugoslávské republiky.  
Makedonská armáda | foto: morm.gov.mk

„Celní správa vylepí nálepky na hranicích a na hraničních přechodech, státní hranici Severní Makedonie a na obou letištích Severní Makedonie do 3 dnů,“ uvádí se ve vládním soupisu nejaktuálnějších úkolů spojených s přejmenováním.

Makedonský ministr zahraničí Nikola Dimitrov a velvyslanci členských států NATO před týdnem podepsali v Bruselu protokol o vstupu Severní Makedonie do Aliance. Dokument nyní musí ratifikovat parlamenty všech zemí organizace.

Vstup balkánského státu do NATO umožnila nedávna dohoda s Řeckem o změně názvu. Ta mohla formálně nastat podle smlouvy po řecké ratifikaci makedonského členství v Alianci. A Atény už stihly protokol schválit. Definitivním stvrzujícím aktem pak byla úterní výměna diplomatický nót mezi oběma zeměmi.

Loni se premiéři obou zemí Zoran Zajev a Alexis Tsipras dohodli i přes nesouhlas nacionalistů v obou zemích na kompromisu a dojednali takzvanou „prespánskou dohodu“, která byla podepsána v červnu v řecké Prespě.

Kvůli letitému sporu s Řeckem Makedonie čekala na pozvánku do NATO už od roku 2002. Prakticky šestnáct let Atény blokovaly zahájení přístupového procesu. Tvrdily, že toto pojmenování přísluší jen oblasti na severu Řecka a požadovaly, aby bývalá jugoslávská republika, která vznikla v roce 1991, užívala jiný název.

Skopje na mezinárodní scéně užívala proto název Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM), pod kterým byla země na nátlak řecké diplomacie v roce 1993 také přijata do OSN. Více než 120 zemí světa, včetně Ruska, USA i České republiky, zemi uznávalo i pod názvem Makedonská republika.

„Bez stabilních a prosperujících balkánských států nemůžeme mít stabilní Evropu. Věříme, že naše členství v Severoatlantické alianci prokáže, jak se balkánské země posunují kupředu a region jihovýchodní Evropy se stává mírovějším, lépe prosperujícím,“ uvedla ministryně obrany Severní Makedonie Radmila Šekerinska. Ta se poprvé v těchto dnech účastní zasedání ministrů NATO.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.