Námluvy Makedonie s Aliancí pokračují, potvrdil Stoltenberg

5. října 2018  10:57
Přístupová jednání Makedonie o vstupu do Aliance pokračují, potvrdil po jednání ministrů obrany v Bruselu šéf NATO Jens Stoltenberg. A to i přes to, že víkendové referendum, ve kterém se obyvatelé vyslovili pro přistoupení k Alianci a EU, označila makedonská volební komise označila kvůli nízké účastí za neplatné.  
Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto.
Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

„Přístupová jednání pokračují... Jsme připraveni přivítat zemi jako nového člena Aliance,“ řekl ve čtvrtek Stoltenberg. Upozornil ale, že jediným způsobem, jak se bývalá jugoslávská republika může připojit ke spojencům, je úplná realizace dohod s Řeckem o změně názvu.

„Jinak to nejde. Takže je na obyvatelích země a parlamentu ve Skopje, aby se rozhodli,“ konstatoval.

Nedávná dohoda Makedonie s Řeckem o ukončení 27 let trvajícího sporu o název země odblokovala ambice i postavení tohoto balkánského státu. Nově má Makedonie používat název Republika Severní Makedonie. Přejmenování má ukončit spory s Řeckem, jehož součástí je severní provincie Makedonie. Atény kvůli tomu dosud blokovaly vstup Makedonie do NATO i EU.

Ke změně názvu se měli o víkendu vyjádřit obyvatelé země. Makedonská vláda avizovala, že veřejný plebiscit bude brát pouze jako poradní. Přes 90 procent hlasujících se v něm nakonec vyjádřilo pro změnu názvu makedonského státu. K hlasovacím urnám se však dostavilo pouze 36,91 procenta voličů a proto v pondělí volební komise označila referendum kvůli nízké účasti za neplatné.

„Byla to jasná většina ve prospěch dohody pro vstup do EU a NATO v referendu. Zároveň ale účast nebyla tak vysoká, jak mnozí doufali,“ řekl Stoltenberg.

Podle makedonské ústavy byla nutná účast alespoň 50 procent oprávněných voličů. Vláda Zorana Zaeva, která referendum iniciovala, chtěla referendum jako poradní. Konečné slovo má mít parlament. V něm ale vláda nedisponuje potřebnou dvoutřetinovou většinou.

Opozice navíc dohodu mezi Aténami a Skopje označila za protiústavní a stejně jako prezident Ďorge Ivanov v posledních týdnech opakovaně vyzývali k bojkotu referenda.

Ivanov se ve čtvrtek v Praze setkal s prezidentem Milošem Zemanem a tématem rozhovoru bylo právě nedělní makedonské referendum. Ivanov, který je dlouhodobě odpůrcem přejmenování, po schůzce prohlásil, že se „Evropská unie chová k Makedonii neférově a uplatňuje vůči ní dvojí standardy, které na další země neměla“, když je přijala i s nevyřešenými bilaterálními otázkami se sousedy.

Zeman makedonského prezidenta ujistil o plné podpoře České republiky pro vstup Makedonie do Evropské unie i do NATO.

„Když říkám, že je to v zájmu České republiky, tak tím mám na mysli to, že jak z hlediska migračních toků, tak ale také z hlediska pronikání islámského fundamentalismu, je Makedonie vlastně již dnes přirozenou součástí Evropské unie, protože Evropskou unii brání,“ řekl Zeman.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.