Jsme připraveni vyslat vojáky na ochranu Turecka, varuje Aliance Moskvu

Vydáno 08.10.2015
Severoatlantická aliance je připravená vyslat vojenské jednotky na ochranu Turecka. To posledních dnech čelí opakovanému narušování svého vzdušného prostoru ruskými bojovými letouny při úderech v Sýrii. Eskalace ruských vojenských aktivit je podle šéfa NATO Jense Stoltenberga znepokojující.  

Baterie amerických střel Patriot nad tureckým městem Gaziantep | foto: NATO photos

„V Sýrii sledujeme znepokojující eskalaci ruských vojenských aktivit. Budeme posuzovat nejnovější vývoj a důsledky pro bezpečnost Aliance. To je zvláště důležité ve světle porušování vzdušného prostoru NATO ruskými letouny,“ řekl Stoltenberg na úvod schůzky ministrů obrany osmadvacítky v Bruselu.

Ankara v posledních dnech zaznamenala tři případy, kdy ruské bojové letouny podnikající nálety v Sýrii pronikly do tureckého vzdušného prostoru. (Více o incidentech zde)

„NATO je schopné a připravené bránit všechny spojence včetně Turecka proti jakékoliv hrozbě,“ prohlásil Stoltenberg. Aliance proto podle něj navýšila své kapacity a zvýšila připravenost zasáhnout. „Neustále posuzujeme situaci společně s tureckou vládou. Setkal jsme s tureckým ministrem zahraničí jen před pár dny a nadále zůstáváme v úzkém kontaktu,“ dodal Stoltenberg.

Sýrie jako hlavní téma

Právě Sýrie a zapojení Ruska do konfliktu je jedním z hlavních témat schůzky ministrů obrany NATO. Podle Stoltenberga je zvýšená vojenská přítomnost Ruska v Sýrii důvodem k obavám.

„Viděli jsme nálety, viděli jsme údery řízenými střelami i vpády do tureckého vzdušného prostoru... to ukazuje na potřebu obnovení iniciativy k politickému řešení krize v Sýrii. V dlouhodobém horizontu totiž vojenské řešení neexistuje,“ řekl šéf NATO.

Obavy Západu z ruského zapojení pramení pole jeho slovo z toho, že ruské letecké údery nejsou pravděpodobně cíleny jen na pozice takzvaného Islámského státu, ale míří i na opoziční skupiny, které bojují proti islamistům i režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

„Rusko z velmi vážné situace v Sýrii dělá situaci ještě mnohem nebezpečnější,“ uvedl britský ministr obrany Michael Fallon. Ten před jednáním ministrů vyzval Moskvu, aby využila svého vlivu na syrského prezidenta Bašára Asada k zastavení bombardování civilistů.

„Vyzývám Rusko, aby sehrálo konstruktivní a kooperativní úlohu v boji proti Islámskému státu a aby nadále nepodporovalo Asadův režim. To by nebyl konstruktivní příspěvek k mírovému a trvalému politickému řešení situace v Sýrii,“ apeloval podobně i šéf NATO Stoltenberg.

Patrioty zatím zůstávají v Turecku

Aliance má na tureckém území rozmístěných šest baterií protivzdušných systémů Patriot. Spojenci takto podpořili Ankaru už v roce 2013 v reakci na obavy o bezpečnost země, když v začátcích syrského konfliktu ze Sýrie do Turecka několikrát dopadly dělostřelecké granáty.

Spojené státy ale oznámily, že plánují systémy ze země stáhnout. Stejně tak Německo. Stoltenberg možnost, zda systémy v zemi zůstanou či nikoliv, zatím nekomentoval.

Turecko je podle jeho slov „silnou zemí s druhou nejsilnější armádu v Alianci“. Pokud ale Ankara bude potřebovat pomoc, jsou spojenci připraveni žádost vyslyšet.

inc natoaktual.cz