natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Model NATO opět láká diplomaty z řad středoškoláků

  26. září 2007  21:08
  Protiraketová obrana v Evropě či budoucnost srbské provincie Kosovo, to jsou témata, která budou na jaře 2008 řešit středoškoláci v rolích velvyslanců členských států při Severoatlantické alianci.  

  Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) pořádá druhý ročník vzdělávacího projektu Model NATO, jehož cílem je zvýšit povědomí českých studentů o současných bezpečnostních otázkách. Program by se měl stát také odrazovým můstkem pro budoucí české diplomaty, kteří již na střední škole zažívají atmosféru jednání na mezinárodní úrovni a získávají tak cenné zkušenosti.

  Zájemci budou muset projít dvoukolovým přijímacím řízením, ve kterém budou prověřeny jejich schopnosti pracovat se zdroji a informacemi, zájem o bezpečnostní problematiku a také znalosti angličtiny.

  Vybraní studenti se zúčastní pěti přípravných setkání na půdě Vysoké školy ekonomické, kde se budou blíže seznamovat s historií a fungováním Aliance. Dále se budou učit vystupovat jako zástupci členských států NATO, včetně používání relevantních argumentů v jednacím jazyce, kterým je angličtina.

  Na účastníky čekají i diskuze s odborníky a politiky, v loňském roce to byl například Jiří Šedivý, který dnes vykonává funkci náměstka generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování.

  Vyvrcholením celé akce bude jarní simulace zasedání Severoatlantické rady, která proběhne v rámci Pražského studentského summitu. Několikadenní konference se bude konat v prostorách Hotelu Ambassador a Kongresového centra Praha.

  Středoškoláci v rolích velvyslanců jednotlivých zemí budou projednávat zásadní bezpečnostní otázky a budou se snažit dosáhnout koncenzu. Musí být ale také připraveni na nečekané situace, které bude třeba ihned řešit, v prvním ročníku tak studenti museli okamžitě zareagovat na fiktivní invazi Tureckých jednotek do severního Iráku.

  Model NATO navazuje na více než desetiletou tradici Pražského modelu OSN. Projekt je  mimo jiné podporován Severoatlantickou aliancí, Ministerstvem obrany ČR, Informačním centrem o NATO a Pražským institutem bezpečnostních studií (PSSI). Hlavním mediálním partnerem projektu je natoaktual.cz.

  Zájemci o účast v Modelu NATO se mohou přihlásit do 30. září 2007 na stránkách www.studentsummit.cz.

   

  atom natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)