natoaktual.cz

Minuta týdne: průzkum Marsu, žena mezi generály a poválečné uspořádání

4. ledna 2021  9:48
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 4. do 10. ledna, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  
Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

4. ledna 2004 na povrchu planety Mars úspěšně přistálo jedno ze dvou průzkumných vozidel vyslaných v roce 2003. Tímto vozidlem byl rover jménem Spirit a mezi jeho hlavní úlohy patřilo pátrání po známkách minulého života na planetě. Jedním z nejdůležitějších objevů vozidla bylo nalezení důkazů o tom, že Mars byl v minulosti mnohem mokřejší planetou, než jakou je dnes. Spirit dlouze přesluhoval, jelikož původně plánovaná délka mise byla 90 dní. Mise Spiritu byla oficiálně ukončena až v roce 2011 po tom, co Spirit zapadl do jemné půdy a pokusy o jeho uvolnění nebyly úspěšné.

Zdroj: NASA


5. ledna 2004 se funkce generálního tajemníka Severoatlantické aliance ujal Jaap de Hoop Scheffer
z Nizozemska. Stal se tak 11. generálním tajemníkem NATO. Jeho hlavními cíli bylo pokračování transformace aliance a její příprava na nové výzvy a zároveň úspěšné dokončení plánovaného přijetí sedmi nových členský zemí. Konkrétně za největší výzvu Aliance označil de Hoop Scheffer Afghánistán. Ve funkci byl do roku 2009.

Zdroj: NATO


6. ledna 2020 předseda vojenského výboru NATO letecký maršál Sir Stuart Peach oficiálně uvítal viceadmirálku Louise Dedichen jako vojenskou zástupkyni Norska a rovněž jako první ženu sloužící v tomto výboru. Pro viceadmirálku Dedichen to nebylo první podobné prvenství v její bohaté kariéře. Byla rovněž první ženou, která dosáhla hodnosti viceadmirál v norském námořnictvu. Viceadmirálka Dedichen není ve vojenském výboru NATO úplným nováčkem. Mezi lety 1995-1998 tam sloužila jako pobočník tehdejšího vojenského zástupce Norska.

Zdroj: NATO


7. ledna 1999 ATS Telcom Praha zvítězila ve dvou ze tří výběrových řízení vyhlášených NATO na pronájem telekomunikačních okruhů. Kontrakty podepsané mezi ATS a agenturou NC3A (NATO Consultation, Command and Control Agency), jsou vůbec první zakázkou NATO české firmě.

Zdroj: natoaktual.cz


8. ledna 1918 americký prezident Woodrow Wilson ve svém proslovu k americkému Kongresu představil svůj návrh nevyhnutelných kroků k uspořádání světa po první světové válce. Tento plán představil v 14 samostatných hlavách, proto tento akt dodnes nese název 14 bodů prezidenta Wilsona. Mezi dalšími důležitými body bylo vytvoření předpokladů pro autonomní vývoj národů Rakouska-Uherska, které se týkalo kromě jiných také Čechů a Slováků.

Zdroj: Britannica


9. ledna 1941 se poprvé vznesl do vzduchu jeden z nejvíc ikonických letounů druhé světové války – bombardér Avro Lancaster. Letoun byl poháněn čtyřmi motory Rolls-Royce Merlin XX V12 z nichž každý produkoval 1280 koňských sil. Posádku tvořilo 7 letců a dolet letounu představoval 4 073 kilometrů. Bylo vyrobeno 7 377 kusů těchto bombardérů všech verzí. Do současnosti se zachovalo pouze 16 letounů z nichž dva jsou stále letuschopné.

Zdroj: BAE Systems


10. ledna 1994 bylo v Bruselu založeno Partnerství pro mír (Partnership for Peace). Tato platforma vznikla jako nástroj prohloubení spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí a partnerskými státy, které se členstvím v programu zavazovali k prohlubování a rozvíjení spolupráce s NATO. Mezi bývalými členi Partnerství pro mír je dnes mnoho plnohodnotných členů aliance mezi nimi také Česká republika, která se stala členem v roce 1994.

Zdroje: NATO 1, NATO 2, NATO 3

jav natoaktual.cz
zpět na článek