natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: nezávislost Lotyšska, pohřeb Opletala a ztráta Sudet

  18. listopadu 2021  13:13
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 15. do 21. listopadu, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  15. listopadu 1939 proběhl pohřeb studenta medicíny Jana Opletala. Ten zemřel na následky střelných zranění během protiněmecké demonstrace. Německá odveta za demonstraci přišla o dna dny později, kdy vojáci vtrhli na studentské koleje a mnoho studentů zatkli a odvezli do koncentračních táborů.

  Zdroj: CT24

  16. listopadu 2005 zřídilo Řecko výcvikové středisko NATO pro námořnictvo. Jeho úkolem je zlepšování úsilí a schopností Aliance v provádění námořních operací proti ilegální činnosti.

  Zdroj: NATO

  17. listopad 1989 se stal Dnem boje za svobodu a demokracii. Takzvaná sametová revoluce znamenala pro tehdejší Československo přechod od totalitního režimu k demokracii. 17. listopad je zároveň i Dnem studentstva, navazující na události roku 1939, kdy nacisté uzavřeli všechny vysoké školy.

  Zdroj: Seznam Zprávy

  18. listopadu 1918 vyhlásilo Lotyšsko nezávislost na Rusku. Pod jeho nadvládou bylo od konce 18. století.

  Zdroj: mfo.gov.lv

  19. listopadu 1951 byla založena akademie NATO v Paříži. Myšlenka vyšla od amerického generála Eisenhowera jako reakce na potřebu vzdělávací instituce. Akademie byla po vystoupení Francie z vojenských struktur Aliance přestěhována do Říma, kde sídli dosud.

  Zdroj: NATO

  20. listopadu 1938 byl podepsán protokol o podobě nové státní hranice. Ten podepsali zástupci Československa a Německa a znamenal přičlenění Sudet k nacistické říši. Rovněž určoval i pravidla pro občanství osob žijících na tomto území.

  Zdroj: iRozhlas.cz

  21. listopadu 1985 se konal mimořádný summit NATO. Americký prezident Ronald Reagan na něm referoval o svých ženevských rozhovorech se sovětským představitelem Michailem Gorbačovem ohledně snižování jaderného potenciálu. Pozdějším výsledkem americko-sovětských jednání byla odzbrojovací smlouva START.

  Zdroj: vlada.cz

  luc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media