natoaktual.cz

Minuta týdne: nezávislost Lotyšska, pohřeb Opletala a ztráta Sudet

18. listopadu 2021  13:13
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 15. do 21. listopadu, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

15. listopadu 1939 proběhl pohřeb studenta medicíny Jana Opletala. Ten zemřel na následky střelných zranění během protiněmecké demonstrace. Německá odveta za demonstraci přišla o dna dny později, kdy vojáci vtrhli na studentské koleje a mnoho studentů zatkli a odvezli do koncentračních táborů.

Zdroj: CT24

16. listopadu 2005 zřídilo Řecko výcvikové středisko NATO pro námořnictvo. Jeho úkolem je zlepšování úsilí a schopností Aliance v provádění námořních operací proti ilegální činnosti.

Zdroj: NATO

17. listopad 1989 se stal Dnem boje za svobodu a demokracii. Takzvaná sametová revoluce znamenala pro tehdejší Československo přechod od totalitního režimu k demokracii. 17. listopad je zároveň i Dnem studentstva, navazující na události roku 1939, kdy nacisté uzavřeli všechny vysoké školy.

Zdroj: Seznam Zprávy

18. listopadu 1918 vyhlásilo Lotyšsko nezávislost na Rusku. Pod jeho nadvládou bylo od konce 18. století.

Zdroj: mfo.gov.lv

19. listopadu 1951 byla založena akademie NATO v Paříži. Myšlenka vyšla od amerického generála Eisenhowera jako reakce na potřebu vzdělávací instituce. Akademie byla po vystoupení Francie z vojenských struktur Aliance přestěhována do Říma, kde sídli dosud.

Zdroj: NATO

20. listopadu 1938 byl podepsán protokol o podobě nové státní hranice. Ten podepsali zástupci Československa a Německa a znamenal přičlenění Sudet k nacistické říši. Rovněž určoval i pravidla pro občanství osob žijících na tomto území.

Zdroj: iRozhlas.cz

21. listopadu 1985 se konal mimořádný summit NATO. Americký prezident Ronald Reagan na něm referoval o svých ženevských rozhovorech se sovětským představitelem Michailem Gorbačovem ohledně snižování jaderného potenciálu. Pozdějším výsledkem americko-sovětských jednání byla odzbrojovací smlouva START.

Zdroj: vlada.cz

luc natoaktual.cz
zpět na článek