natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Minuta týdne: vznik Československa, návrat Řecka a poprvé v Libyi

  25. října 2021  16:15
  Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 25. do 31. října, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

  Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

  25. října 1980 schválil řecký parlament opětovné začlenění Řecka do vojenského integrovaného systému NATO, ze kterého vystoupilo v roce 1974 na protest proti postoji spojenců z NATO k řešení kyperského problému.

  Zdroj: natoaktual.cz

  26. října 1960 začala operace Severoatlantické aliance Active Endeavour. Zahrnovala monitoring námořních operací a lodí ve Středomoří. V roce 2016 na ni navázala mise Sea Guardian, která je určena k řešení širšího spektra námořních bezpečnostních operací.

  Zdroj: natoaktual.cz

  27. října 2011 skončila zahraniční mise české armády v Kosovu, kdy základnu u vesnice Šajkovac opustili poslední čeští vojáci mise KFOR (Kosovo Force).

  Zdroj: natoaktual.cz

  28. října 1918 byl vyhlášen samostatný stát Československo. Prvním prezidentem nového státu byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk, který během 1. světové války působil spolu s Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem v prozatímní exilové vládě.

  Zdroj: Seznam Zprávy

  30. října 1998 zahájilo NATO nad Kosovem přelety neozbrojených letadel, operaci Orlí oko. Ta měla za úkol monitorovat stahování jugoslávských jednotek.

  Zdroj: Hospodářské noviny

  31. října 2011 uskutečnil Anders Fogh Rasmussen návštěvu Libye, čímž se stal historicky prvním generálním tajemníkem NATO, který tuto zemi navštívil. Setkal se s předsedou Národní přechodné rady Mustafou Abdulem Jalilem a to při příležitosti ukončení alianční operace Unified Protector.

  Zdroj: NATO

  jav natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media