natoaktual.cz

Minuta týdne: vznik Československa, návrat Řecka a poprvé v Libyi

25. října 2021  16:15
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 25. do 31. října, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

25. října 1980 schválil řecký parlament opětovné začlenění Řecka do vojenského integrovaného systému NATO, ze kterého vystoupilo v roce 1974 na protest proti postoji spojenců z NATO k řešení kyperského problému.

Zdroj: natoaktual.cz

26. října 1960 začala operace Severoatlantické aliance Active Endeavour. Zahrnovala monitoring námořních operací a lodí ve Středomoří. V roce 2016 na ni navázala mise Sea Guardian, která je určena k řešení širšího spektra námořních bezpečnostních operací.

Zdroj: natoaktual.cz

27. října 2011 skončila zahraniční mise české armády v Kosovu, kdy základnu u vesnice Šajkovac opustili poslední čeští vojáci mise KFOR (Kosovo Force).

Zdroj: natoaktual.cz

28. října 1918 byl vyhlášen samostatný stát Československo. Prvním prezidentem nového státu byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk, který během 1. světové války působil spolu s Milanem Rastislavem Štefánikem a Edvardem Benešem v prozatímní exilové vládě.

Zdroj: Seznam Zprávy

30. října 1998 zahájilo NATO nad Kosovem přelety neozbrojených letadel, operaci Orlí oko. Ta měla za úkol monitorovat stahování jugoslávských jednotek.

Zdroj: Hospodářské noviny

31. října 2011 uskutečnil Anders Fogh Rasmussen návštěvu Libye, čímž se stal historicky prvním generálním tajemníkem NATO, který tuto zemi navštívil. Setkal se s předsedou Národní přechodné rady Mustafou Abdulem Jalilem a to při příležitosti ukončení alianční operace Unified Protector.

Zdroj: NATO

jav natoaktual.cz
zpět na článek