natoaktual.cz

Minuta týdne: Řecko a Turecko mezi spojenci a první základna na východě

15. února 2021  11:37
Zastavte se na jedinou minutu a připomeňte si důležité události či výročí z historie i nedávné minulosti spojené s bezpečnostní problematikou, ke kterým došlo v týdnu od 15. do 21. února, v pravidelném seriálu natoaktual.cz.  

Minuta týdne | foto: natoaktual.cz

15. února 2017 podepsali ministři obrany Německa, Rumunska a České republiky dohodu o prohloubení obranné spolupráce. Součástí dohody bylo rozhodnutí, že česká 4. brigáda rychlého nasazení a rumunská 81. mechanizovaná brigáda budou úzce spolupracovat s německou 10. obrněnou divizí a Divizí rychlé reakce.

Zdroj: NATO

16. února 2001 se týlová základna Taszár v jižním Maďarsku, využívaná americkými jednotkami, stala oficiální základnou Severoatlantické aliance. Jednalo se o první základna NATO v bývalém sovětském bloku.

Zdroj: natoaktual.cz

17. února 2000 začalo první společné štábní cvičení NATO a ZEU CMX/CRISEX 2000 zaměřené na krizové řízení. Cvičení se uskutečnilo v členských zemích NATO a ZEU, v sídlech obou organizací a na strategických velitelstvích aliance. Cílem cvičení bylo budování společné evropské bezpečnostní identity. Jeho úkolem bylo připravit mírovou operaci pod vedením ZEU, na kterou poskytla prostředky NATO. Cvičení skončilo 23. února.

Zdroj: natoaktual.cz

18. února 1952 vstoupilo Řecko a Turecko do řad členů Severoatlantické aliance. Jednalo se o první rozšíření aliance. Počet členů se po tomto rozšíření zvýšil ze zakládajících dvanácti na čtrnáct.

Zdroj: NATO

19. února 2018 NATO spustilo projekt na budování obranných kapacit Jordánska. Tento projekt, s plánovaným trváním na tři roky, pomáhá Jordánskému Národnímu středisku pro bezpečnost a krizový management dosáhnou plné operační způsobilosti a zvyšuje jordánské kapacity v oblastech národní odolnosti a pružnosti, vládní kontinuity a krizového managementu. Tento vlajkový projekt může probíhat díky přispění čtyř spojenců – Nizozemska, Německa, Norska a Turecka.

Zdroj: NATO

20. února 2003 byla spuštěna operace Display Deterrence. Nasazení souviselo s druhou válkou v zálivu a v rámci něho NATO vyslalo letouny AWACS a baterie protivzdušné obrany do Turecka. Operace trvala do 16. dubna 2003. Letouny AWACS absolvovaly 100 misí a nalétaly 950 letových hodin.

Zdroj: freedomanatomy.com

21. února 2013 posílily své partnerství NATO s Austrálií podpisem Individuálního partnerství a Kooperačního programu (IPCP). Tímto se dále prohloubí partnerství Aliance se státy asijsko-pacifického regionu.

Zdroj: NATO

jav natoaktual.cz
zpět na článek